SPK'DA SON DAKİKA GOLÜ

  • 10.12.2012 00:00

 

Başbakan Yardımcısı Sayın Ali  Babacan  sürpriz gece yarısı  önergesiyle SPK Başkanı Vedat Akgiray ile üyelerin görevlerini sona erdirecek değişikliği meclise sunarak geçirtti.
Kimsenin beklemediği bu hareketin nedenini Sayın Babacan şöyle açıkladı:
 
SPK Başkanı ve üyelerinin görevlerinin sona ermesi ile ilgili kararın şahıslara yönelik bir tutum olarak algılanmaması gerektiğini, son on yıllık ekonomik performansa bakacak olursanız Türkiye her alanda nereden nereye geldi.
Sermaye piyasaları ise bu ekonomik gelişmelerin çok gerisinde kaldı.
Sermaye piyasalarımız 2002'de devraldığımızda ki durumun çok üzerine çıkabilmiş değil. Halka açık şirket sayısı çok az, yatırımcı sayısı yeterli değil.
 
Dolayısıyla bizim sermaye piyasasının gelişmesi ile ilgili çok köklü adımlar atmamız gerekiyordu.
Bunun için de mevzuat değişikliğinden tutun da kurumsal yapıların değişikliğine kadar her türlü tedbiri almak zorundayız.
Bize ayak uyduracak, bizim hızımızdan geri kalmayacak, Türkiye ekonomisinin hızına ayak uyduracak bir mevzuat ve kadroyla bu işleri yapmak hedefimizdir. 
 
Tabii bu arkadaşlarımızın bir kısmıyla farklı alanlarda çalışmaya devam edebiliriz. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor diyen Babacan Sermaye piyasalarından beklentisinin çok daha büyük olduğunun altını çiziyor. 
 
Bu arada Borsamız rekor kırmaya devam ediyor. Önceki haftalara bakıyorum çözülen problem var mı? Küresel krizde sona mı yaklaşıldı? Esad gitti mi? Yunanistan, İspanya , ABD' de mali uçurum konusunda taraflar uzlaştı mı? vs. fakat maalesef problem azalması beklenirken artmaya devam ediyor. İtalya'da Monti'nin istifası gibi, komşu Güney Kıbrıs Rum Kesiminin iflası gibi, Mısır da muhaliflerin Mursi'ye karşı ayaklanması gibi, Irak'ta Maliki problemi gibi gibi...
 
Gelişmeler şuan için kaygı verici sadece yakından izlemekte fayda var.
 
Saygılarımla

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız