YKS 2023 ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER. 

  • 22.07.2023 10:32

       YAPTIĞIN TERCİH KADERİNİ BELİRLEYEN İMZANDIR. 

       ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNİ YAPARKEN İZLEMEN GEREKEN ADIMLAR GELECEĞİN AÇISINDAN ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR.DOĞRU TERCİH İÇİN YANINDAYIM. 
       27 TEMMUZ 08 AĞUSTOS 2023 TARİHLERİ ARASI TERCİH DÖNEMİDİR. BU TARİHLER ARASINDA ÖSYM. GOV. TR ADRESİNDEN TERCİHLERİNİ YAPIP ÖSYM YE BİLDİRMEN GEREKMEKTEDİR 
 
1.       Tercih listesi oluştururken 2023 Yükseköğretim Programları ve Kontenjanlar Kılavuzu’nu dikkatle incele, istediğin sıraya göre bölüm ve üniversite tercihlerini belirle. 
 
2.       Sınav Sonuçları açıklandıktan  tercih dönemine kadar olan sürede üniversiteleri incele ve mükünse ziyaret ederek bilgi sahibi ol. 
 
3.       Tercihler kesinlikle başarı sırasına göre yapılmalıdır. Tercih listenizde en fazla 24 bölüme yer verebileceğinizi unutmadan, sıralamanızı başarı sıranıza göre en düşükten en yükseğe doğru oluştur.Öreneğin 100 bininci sırada ise başarı sıran 60 binden tercihlerini yapmaya başla korkma ve 500 bine kadar çıtanı geniş tut. 
 
4.       Tercih listenizi oluştururken kriterlerinize uygun bölümleri en çok istediğinden başlayarak sırala. Hangi bölümü daha çok istiyorsan onu öne yaz. Hayat senin. 
 
5.       Kazanıp gidip okumayacağın bir bölümü  asla tercihte bulunma. Çünkü kazandığında  kayıt yaptır veya yaptırıma ortaöğretim başarı puanın bir sonraki yıl, yarı yarıya düşecektir.Ki bu çok önemlidir unutma. 
 
6.       Eğer farklı puan türlerinden tercih yapacaksan  tercih listeni her alandan en çok istediğin bölümlere göre oluştur.
 
7.       Tercih listene aldığın bölümle ilgili özel koşulları mutlaka incele. Tercih sırası belirlenirken, üniversitenin sunduğu imkânlar, öğrenim koşulları, akademik kadrosu, yabancı dil ve yurt dışı fırsatları, bulunduğu şehir, burs imkanları, sosyal etkinlikler yandal anadal çift anadal  gibi geleceğinizi olumlu yönde şekillendirecek birçok ölçütü dikkate al. 
 
8.       Özel koşulları kılavuzdan ve üniversiterlerin öğrenci işlerini arayarak öğren. Süprizle karşılaşma. 
 
9.       Aileniz istiyor diye kesinlikle sevmediğiniz bölümü, alanı seçme. Unutma; seçeceğin mesleği sen yapacaksın, ailen değil. Sevmediğin istemediğini bir bölümü sıralaman tutuyor diye listene alma. .

10. Yök Atlası mutlaka incele.

11. Vakıf Üniversitesileri,Kıbrıs yada yurtdışı tercihinde bulunacaksan mümkün ise git gör özel şartları mutlaka yüzyüze konuş son pişmanlıkların sana  fayda sağlamaz. 

12. Yeni açılan bölümleri mutlaka araştır. 

13. Tercih işi ciddi iştir mutlaka alanında uzman bir tercih danışmanından özellikle okuldaki yada dersanedeki rehberlik servisinden destek al.

14. Özel koşulları incele. Bazı bölümlerin özel koşulları var bilgi sahibi ol.
Her tercih bir vazgeçiştir. Geleceğini kendini bilerek ve iç sesini dinleyerek ve ülkenin geleceğini öngörerek yaptığında mutlu ve mesleğini severek yapan bir birey olacağını unutma.
Yanlış kapıda anahtar olursan bir gün kırılacaksın. Yanlış yöne giden trende ters yöne koşmak seni amaca götürmez. Panik yok süren var sakince adım adım geleceğine ilerle. Kal  sağlıcakla.
Tercih Danışmanı Uzman Klinik Psikolog Kemal Hilmi Çelebi. 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız