VEDA

  • 14.03.2012 00:00

 

             Yıl 2007. Mayıs ayının 26’sı. Günlerden pazar. Kapalı ve yağmurlu bir havada Bolu’ya geldim. Beni Bolu’da birçok çalışmanın altına imzasını attıktan sonra Bartın’a Sağlık Müdürü olarak ataması yapılan Dr. Dursun Koç karşıladı. Bolu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ne başhekim olarak atanmıştım. Pazartesi Sağlık Müdürlüğü’nde resmi işlemlerimi tamamladıktan sonra yeni görev yerime gittim. Eski, virane bir bina. Bekleme alanları daracık, hastalar için yeteri kadar bekleme koltuğu, koyulacak koltuklar için de yeteri kadar yer yok.

            2000’li yılların başlarına kadar Ağız ve Diş Sağlığı hizmeti devlet hastanelerinin ücra köşelerinde; yetersiz ekipman ile diş çekmek ve basit birkaç işlemden öteye geçmeyen sınırlı bir şekilde veriliyordu. Sağlık Bakanlığı’nın başlatmış olduğu ‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ çerçevesinde Ağız ve Diş Sağlığı ile ilgili hizmetler bu köhne alanlardan kurtarılıp, hizmete özel binalarda verilmeye başlandı. İl merkezlerine ve belirli bir nüfusa sahip ilçelerde hızla Ağız ve Diş Sağlığı Merkez’leri açılmaya başlandı. Bolu’da Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 2005 yılında açıldı. Yer olarak Devlet Hastanesi’nin eski poliklinik binası seçildi. Bina eski, hizmet için uygun bir yapıya sahip değildi ancak yarınlar adına önemli bir adımdı.

            Burada bir takım sayısal veriler verip, karşılaştırmalar yapacak değilim. Ancak gelinen noktayı izah adına şu kadarı söylenebilir; 1500 metrekare alana sahip eski, virane bir binadan çıkılıp; yaklaşık 6400 metrekare alana sahip, 50 ünit kapasiteli, yataklı servisi ve de ameliyathanesi olan son derece modern bir şekilde dizayn edilmiş, tamamen hizmete özel,  Bolu’nun çok uzun yıllar ihtiyacını karşılayabilecek, Avrupa standartlarında bir binada hizmet verilmeye başlanmıştır.

            Bolu’da beşinci yılım dolmak üzere. Allah buralarda hizmet etmek nasip etti. Birçok dostluklar edindim ebediyete uzanan. Bolu bana kucak açtı. Ben de vefa adına gece gündüz çalışıp borcumu ödemeye çalıştım. Borcumu ifa edip edemediğim kadirşinas Bolu halkının takdiridir.

Sürekli bir değişim ve gelişim devri daiminde dönen dünyaya ayak uydurmak ancak ve ancak insanın kendini sürekli güncellemesi ve geliştirmesi ile mümkündür. Ben de bu meyanda ihtisas yapmak için Gaziantep Diş Hekimliği Fakültesi’ne gidiyorum. Kim bilir belki Bolu’da yeniden hizmet etmek nasip olur.

            Teşekkür edeceğim insan sayısı çok fazla. Tek tek yazsam liste sayfalar alır. Öncelikle beni bu göreve layık gören büyüklerime, millet vekillerimize, sayın valilerimize, Bolu belediyesine, ilimizdeki tüm daire amirlerine, merkezimizdeki idari personele, merkezimizde hizmet veren diş hekimi arkadaşlarıma ve hastanenin değişik birimlerinde çalışan tüm mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunarım.

            Yüzünüzle beraber dişleriniz de gülsün…

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız