Corono virüs Covit-19 ve futbol

  • 14.05.2020 00:00

 

Maçların bitimine 6 hafta kala "Düşer miyiz? Kalır mıyız?" tartışmaları arasında Covid -19 virüsü tüm dünyayı etkisi altına alınca bütün organizasyonlar birer birer iptal olmaya başladı.

Bu iptallerden doğal olarak spor da etkilendi.

Futbol federasyonu ilk başlarda oynatmak için çare üretmeye çalışsa da işin ciddiyeti karşısında fazla direnemedi.

Aradan iki ay gibi bir süre geçti federasyon maçların oynanma tarihini süper lig 12 haziran, 1. lig 19 Haziran, 2 ve 3. ligler 18 temmuz, bölgesel liglerde 18 Temmuz, alt yapılarda U11,U12,U13,U14,U15,U16,U17 yerel müsabakalarının bu yıl oynanmayacağı ve bu liglerde Türkiye şampiyonaları yapılmayacağını açıkladı.

Amatör maçlar seyircisiz oynanacak, 22 futbolcu ve hakemler hariç olmak üzere yedek oyuncu ve hocaların maske takması zorunlu olacak, müsabaka öncesine tokalaşma olmayacak, akreditasyonlarda sınırlama olacak ve basın tribününde dezenfektan bulundurulacak gibi önlemlerle maçlar farklı bir gelişme olmazsa belirtilen tarihlerde oynanacak.

Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor ancak ilerleyen günlerde virüsün yayılma sürecinde nasıl bir gelişme olacağı da bilinmiyor.

Açıklamalar henüz yapılmışken Erzurumspor'da 11 futbolcuda Covid-19 virüsü tespit edildi ve hemen arkasından Beşiktaş kulübünde 8 futbolcu karantina altına alındı.

Öncesinde Galatasaray ikinci başkanı ve hocası bu virüse yakalanmıştı.

Bunlar şimdiye kadar bildiklerimiz.

Demek ki virüs herkesi hasta etmiyor ve bu nedenle tespit edilememiş vakalarda olabilir.

Bu nedenle liglerin başlaması uygun görülmemektedir.

Bazı Avrupa ülkeleri ( Hollanda, Fransa) ligleri bu yıl oynatmayacağını duyurdu kalan Avrupa ülkeleri de mayıs ayından Haziran sonuna kadar başlayacaklarını bildirdiler.

Örneğin Bundesliga-Almanya 16 Mayıs, Çekya ligi 23 Mayıs, Danimarka 29 Mayıs, Portekiz 4 Haziran, İzlanda, İsveç, Norveç, 13-14-16 Haziran tarihlerinde yine belirttiğim üzere virüste sakıncalı bir gelişme olmadığı takdirde maçlar başlayacak duyurusunu yaptılar.

Dünyada hal böyleyken Türkiye de maç takvimi için süre vermiş olsa da bu sene maçların oynanması bir risktir.

Ancak bu risk uzmanların söylediğine göre bu yıl bitmeyecek önümüzdeki yıl ne olacak, bir sonraki yıl ne olacak, aşının ne zaman bulunacağı meçhul bu ve bunun gibi sorular cevapsız kaldığı sürece risk her zaman devam edecek.

Benim düşüncem bu sene belirtilen tarihlere kadar vaka sayısında anormal bir artış olmazsa liglerin kaldığı yerden alınan önlemler neticesinde devam etmesidir.

önlemlere kesinlikle uymak ise yöneticilerin ve federasyon temsilcilerinin gayreti ile mümkün olacaktır.

Sağlıklı kalın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız