Bolu Dağı Yokuştur,  Tırmanması Hoştur...

  • 27.09.2023 22:08


Evet dostlarım bu gün 27 Eylül tarihinde Sakarya'nın Sapanca İlçesine gezmeye gittik. Giderken de otobanı kullandık. Otoban biz insanlara Bolu dağı çilesini unutturdu. Avrupa ile Türkiye'nin Batı Karadeniz Bölgesi’nin ulaşımda ki geçiş noktasıdır Bolu Dağı. 
Adına Türküler okuduğumuz,  "Bolu Dağı yokuştur, Tırmanması pek hoştur , Şoför beni nazlı yare kavuştur." diyerek...
Karayollarında sürücülerin en çok çekindikleri birkaç geçitten biridir Bolu Dağı. 2000 li yılların başında Ak Parti iktidara gelince değişti buraların kaderi, yalnızca kaderi değil ekonomisi de değişti. Yıllar boyunca devam eden Bolu Dağı Tünelleri inşaatı bir türlü bitmiyordu, nice iktidarlar değişti,  tünel yine bitmedi.
Yol boyunca uzanan dinlenme tesisleri, mangalcılar, hediyelik eşya satıcılarının çoğu, vatandaşın güvenli olan otobanı tercih etmesi nedeniyle, birer birer Bolu Dağında ki işletmelerini kapattılar. 
Son günlerde Karayolları Bolu Dağı Tüneli İstanbul dan -Ankara yönünü bakım nedeniyle 45 gün kapattı. Daha ilk günlerde Bolu Dağında trafik kilitlenmeye başladı. 
Yazımın başında da belirttiğim gibi Sapanca'ya sabah Bolu'dan çıktık, Bolu Dağı tünelini kullanarak 1 saat 10 dakikada Sapanca' daydık. Öğlenden sonra işimizi hallettikten sonra dönüşe geçtik. Düzce ilinden geçtikten sonra Kaynaşlı da otoban kapalı olduğu için buradan çıktık. Bolu Dağına tırmanmaya başladık.  Adeta adım adım, dur-kalklarla 2 saatte Karanlık dereye ulaştık, ondan sonra yol rahatladı da 20 dakika da eve geldik. Yani normal şartlarda 1 saat 20 dakikalık bir yolu 3 saat 20 dakika da ancak gelebildik . 
Şimdi sorarım sizlere "Yol medeniyettir." demiş,  Atalarımız. 
Sizce.....

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız