Pandemi ve Rus- Ukrayna Savaşı Gıda Krizini Tetikledi...

  • 17.04.2022 14:40


Tüm insanları etkileyen en önemli ihtiyaç gıdadır. 
Gıdanın en önemli üretimi de tarım ve hayvancılık.
Tarım da en stratejik ürünler  buğday, baklagiller, mısır,  ayçiçek, zeytin en başta gelir. 
Bu ürünler gerek pandemi döneminde üretimin düşmesi, ardından da en büyük üretici ve ihracatçı Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş bu saydığım ürünlerin en büyük tedarikçisi bu iki ülkenin olması ile, dünya ülkeleri arasında gıdanın önemini bir kez daha ortaya koydu.
Türkiye'nin buğday ve aycekirdegi tedarikçisi konumunda ki bu iki ülkenin savaşa girmesi, başta yağ ve un fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Bu nedenle özellikle başta Cumhurbaşkanımız R.Tayyip Erdoğan'ın şu sözü çok dikkat çekicidir "Bir karış boş yer kalmasın, ekilsin" lafı boş değildir. 
Burada evet araziyi işlemek için akaryakıt, gübre fiyatlarındaki artış da dikkate alınmalıdır. Fakat insanlar o kadar rahat tüketime alışmıştır ki, küçük alanları çapa ile, bel ile de değerlendirebilir.
Daha büyük alanlar ise mecburen traktör ile işlenmesi gerekmektedir. Bu konuda hükumetin gereken desteklemeyi mutlaka yapması gerekir. Diğer konu ise gübre tedarik edilmesidir . Bu konuda gerek sıvı gerek katı gübre için üretici desteklenmelidir. 
Diğer taraftan insanın en önemli ihtiyaçlarını temini için hayvancılıkta gelinen noktada düşündürücü boyuta ulaşmıştır. Burada küçükbaş hayvancılık desteklenmelidir, daha çok koyun, keçi üretilmeli ve tüketilmelidir. Büyükbaş hayvancılıkta da üretici desteklenmeli, ülkemizin ihtiyacından fazla üretim yapılmalıdır. Bu konuda gerçek üretici desteklenmelidir. 
Gerek tarımsal, gerekse hayvansal üretim artırılarak dışa bağımlı değil, kendi kendimize yeten ve dışarıya ihraç eden bir ülke olmamız lazım gelmektedir. 
ATATÜRK'ÜN "Köylü, milletin  efendisidir" sözü unutulmamalıdır.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız