İlimizin Ormanları, Emin Ellerde...

  • 22.02.2022 00:17

Ormanlarımız ferahlandirma çalışmaları ile daha bol oksijen salıyor.

Orman Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, basınla kahvaltı da bir araya geldi.

Sohbet havasının hakim olduğu  kahvaltıda son zamanlarda özellikle ormanlarda yapilan ferahlandırma çalışmaları hakkındaki bir soruyu açıklıkla cevap verdi, müdür bey.

Konunun ormandaki zararlı ve hastalıklı kısımlardan arındırmak olduğunu yapılan çalışma ile bu tür zararlı kısımların alındığını ifade eden Bölge Müdürü Şentürk  " Zamanla büyüyen bitkiler öyle çok sıklaşıyor ki güneş görmeyen kısımlarda böceklenme, rutubetten çürüme gibi bir çok sıkıntılar oluşuyor.

Biz burada bu fazlalıkları ve sıklığı alarak hem değerlendiriyoruz.

Bunu yaparken Orman içinde bazı kuru ağaçları bırakıyoruz ki bu ağaçlar ekolojik dengeyi sağlıyorlar.

Bunun yanısıra Orköy Şube Müdürlüğümüz bünyesinde köylümüzün birçok alanda kalkınması için calismalar yapılıyor" dedi.


Basın ve medyadan Sorumlu  Şube Müdürü  Dr.Metin Serin, sinevizyon gösterisi ile Bolu Orköy Şube Müdürlüğünün  yaptığı çalışmaları anlattı.

Orman köylüsüne 2021 yılında 11.816.000 TL. Kredi sağlanarak Koyun, traktör, süt ineği, arıcılık ve evlerini mantoloma gibi faaliyetleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

Verilen kredinin  yüzde yirmisi geri ödemesiz kalanı da 2 yıl ödemesiz, 7 yıl icinde taksitlerle alındığını da vurgu yapıldı. 


Yüzde 64'ü ormanlarla kaplı İlimizde, yapılan çalışmalarla Orman köylüsünün  daima yanında oldukları ifade edildi.


Yangınlar konusunda sorulan soruları da cevaplayan  Orman Bölge  Müdürü Mahmut Şentürk, ülkemizde yoğun olarak yaşanan yangınların, bölgenin nemli yapısından dolayı geçen yıl çok şükür fazla sıkıntı yaşanmadığına dikkat çekti. 25 adet Yangın kulesi ve yangın işçileri ile gönüllü  orman köylüleri sayesinde yangına karşı tedbirlerimizi almaktayız diyerek açıkladı.

 
Orman Bölge Müdürlüğünde görevli Şube Müdürleri,  Bölge seflerinin de katıldığı kahvaltı ve basın toplantısı gayet  verimli geçti.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız