Dolar, nereye gidiyor!..

  • 22.08.2020 00:00

 

Saygıdeğer okuyucular yaklaşık 6 ay gibi 6,80 bandında seyreden ve ulluslararası ticarette en önemli ödeme aracı olan ve ülkemizde de önemli olan döviz kurlarındaki dalgalanmalarda en etkili olan dolardan bahsedeceğiz. 6 ay boyunca küçük inişler ve çıkışlar ile paralel seyreden dolar 6,80 -6,85 bandındaydı. Son bir aydır 7,40 bandını zorlayan dolar, bu yazıyı yazdığımda 7,33 civarında bir bölgede.

Evet saygıdeğer okurlarım, Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın 21 Ağustos Cuma günü Karadeniz de bulduğumuzu açıkladığı doğalgaz rezervi ilgili haberlerde doları pek etkilemedi. Dolar kuru 7,34 lerde seyrini sürdürdü. Bundan sonra ne olur, evet bundan sonra olacaklar dolar yükselişini sürdürürse  önce 7,40 ları sonra 8 TL gibi hedefe doğru yükselişini sürdürecektir. Doların tersine bir hareketle 7,20 lere doğru hareket etmesi ise doları 7,15 ile 7,20 arasında sabit tutulması biraz zor görünüyor. Türkiye bu dolar, euro, sterlin ve altındaki yükselişi merakla takip ediyor. En çok kazandıran gümüş olurken, ülkemizin finansman ve dövizde verdiği açıkta para piyasalarını olumsuz etkiliyor. Şimdi kurlardaki bu yükseliş: önemli değil çünkü maaşı dolarla mı alıyoruz, diyenler olacaktır elbet. Bizde cevaben şöyle düşünüyoruz mecburen: Ülkemizde petrol dışarıdan gelmektedir. Petrol de ulaşım, nakliye giderlerini etkilemektedir. Yani maaşı TL olarak alana zararı dokunmaktadır. İthal mallarda da yükseliş sürecektir. Yani iğneden- ipliğe, su dan-yağa aklınıza ne geliyorsa fiyatlar nakliyeden ve diğer masraflardan dolayı artmakta, cebimizden her geçen gün fazladan TL çıkmaktadır. Ekonomik gidişat iyi değildir. Eğer kazandığınız giderinizi karşılamıyorsa hergün açık verirsiniz. Bu da sizin hayatınızı ipotek altına almanız anlamına gelir...

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız