ACI REÇETE!

  • 2.08.2020 00:00

 

Bu haftaki yazımız da dövizi   altını ve gümüşü Türk lirası karşısında alacağı pozisyonu değerlendireceğiz.

Ekonomi  dengeler değişiyor. Temmuz ayı sonuna kadar 6,85 civarında beklemede kalan dolar son günlerde 6,99 bandına doğru yükseldi. Fakat Kurban bayramının araya girmesi ile biraz sakinleyen dolar 6,95 - 6,97 arasında sıkıştı.

Asıl değişim önümüzdeki üçüncü dönemde yaşanacak.Dolar 7,20 yi test ederek ardından hız kesmeden yükselişi sürdürürse yıl sonu 8 ile 8,5 lira bandına ulaşacak. Bu arada hızlı yükselen euro da  8,20 bandında yükselişini sürdürüyor.

Bayramın ardından 8,50 ye doğru hareketlenecektir. Euro burada da kalmadan 9 ve 9,50 TL civarında bir pozisyon alacaktır.

Yıl sonu beklentisi burada olurken gelelim altına hızlı yükselişi gramını 430 TL den 450 500 TL şeklinde olacaktır.

Borsa ise bu düşüş yaşayacaktır. 2020 yılının son döneminde iflasların artması ile büyük gürültünün yaşanacağı bazı sektörlerde daralma ile bankacılık sektöründe de beraberinde yaşanacak batık kredileri zarar hanesine yazacak olan bankalar da olacak bu batık kredileri tahsilatı için hukukçulara havale edilecektir.

Gümüşte de, demirde de yükseliş yaşanacaktır. İşte buradan hareketle batan firmaların artması ile işsizlikte artacak ev ve araba için verilen krediler dönmeyince yandı gülüm keten helva.

Kredi muslukları açıkken karaborsaya düştüğü için yükselen fiyatlar nedeniyle milletin almak için çareler aradığı kredi çekerek borçlandığı ödemelerin geri gelmemesi sonucu ile intiharların da artması piyasalarda sıkıntıyı ateşleyecektir.

İşte bu nedenle ayaklarını yorganına göre uzatmak gereği unutulmamalıdır.

Böyle acı bir reçeteyle karşılaşmamanızı dilerim.  

Sevgiyle kalın.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız