Türkiye Yüzyılı ve Yeni bir başlangıç

  • 30.10.2023 11:50

Rahman ve Rahim olan, Esirgeyen ve Bağışlayan, Ol deyince olduran, gönüllerimizi imanla dolduran Yüce yaradanın 99 ismi celaliyle

Türkiye yüzyılının başladığı bu dönemde artık birçok şeyin yeniliklere gebe olması gerektiği ve ‘’Artık Yeter! Söz de Karar da Milletindir’’ mottosunun fiiliyata geçmesi düşüncesi ile eylemlerimizin ve söylemlerimizin birbirinin mütemmim cüzü olması gerektiği hiç şüphe götürmez bir gerçektir. Bugüne kadar çok şey dinledik, çok şey duyduk.

Lakin yazmak için biraz beklemek istedik, çayın demini alması, meyvenin olgunlaşması misali. Bu beklememizin sonu yazma serüvenimizin başlangıcı olsun istedik.

Bu kapsamda biz de milat olarak Türkiye Yüzyılını başlangıç kabul ettik.

Nefes aldığımız ve varlığımızı devam ettirmiş olduğumuz şu kâinatta hiçbir şey sıradan, alelade veya rastgele olmuş ya da olacak işler ve eylemler değildir.

Bireylerin tutum ve davranışları, çalışma azmi ve gayretleri sayesinde güç ve makamlar kader planı çerçevesinde İlahi iradenin tecellisiyle hak veya batıl otoritelere verilmektedir.

Burada ilahi emrin buyruğu da açık bir şekilde ortadadır Rabbimiz başarıyı, idareyi sadece Müslümanlara değil çalışanlara vereceğini açık bir şekilde ifade etmiştir.

Tabi burada Müslümanın çalışkan olması gerektiğini de unutmamamız gerekir.

İşte bizim dünya imtihanımızın da asıl meselesi burada yatmaktadır.

Yukarıda da ifade ettiğim gibi hiçbir şeyin tesadüfi olmayacağı gerçeği ile kendi sınırlarımız ve kendi idarecilerimiz açısından Türkiye yüzyılı başlangıcı ve ifadenin ‘’Türkiye Yüzyılı’’ olarak belirlenmesi rastgele sıradan olmamıştır.

Bu kavramın alternatifi olarak ‘’Yeni Türkiye Yüzyılı’’, ‘’Türkiye’nin İkinci Yüzyılı’’ ve benzeri ifadeler kullanılmamıştır.

Zira biz nasıl bir geleneğin ve medeniyetin tevarüs ettiği, neşvünema bulduğu bir millet ve milleti ile birlikte bir devletsek tarihi polemikler, hatalar ve yanlışlardan, sığ tartışmalardan uzak kalarak kendi medeniyet kodlarımız, kendi değerlerimiz ile var olan bu sistem içerisinde değişim ve dönüşümü gerçekleştirmemiz gerekecektir.

Her değişim, her inkılap, her yenilik, büyük bir sancıyla ve uzun bir süre içerisinde gerçekleşir.

Unutmamak gerekir ki Ayasofya nasıl bu milletin, bu ümmetin bir kanayan yarası idi ise de şimdi hamd olsun zaman ve zemin ilişkisi bağlamında prangalarında kurtulmuş ve özgürlüğüne, asli hüviyetine kavuşmuştur.

Bunun ayak seslerini Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK’in meşhur Ayasofya Konferansındaki haykırışında duymuştuk ve o demişti ki ‘’Gençler! Bugün mü yarın mı bilemem. Fakat Ayasofya açılacak. Türk'ün bu vatanda kalıp kalmayacağından şüphesi olanlar Ayasofya'nın da açılıp açılmayacağından şüphe edebilir. Ayasofya açılacak. Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün manalar zincire vurulmuş, kan revan içinde masumlar gibi ağlaya ağlaya üstünü başını yırta yırta onun açılan kapılarından dışarıya vuracak.’’ Evet aslında bütün mesele bu. Elbette burada aslolan sadece fiziki özgürlük ve mücadele değil, işin muhtevası itibari ile mana boyutu da önemlidir.

Ayasofya’dan bahis açılmışken şunu da ifade etmeden geçmemek gerekir, ancak o zaman bağlam açısından doğru bir tespitte bulunuruz.

Yine Üstad Necip Fazıl bu meşhur konferansında şunları ifade etmekteydi. ‘’Bana öyle geliyor ki, yalnız mânayı anlasak, yalnız onu yerine getirebilsek,
Ayasofya'nın kapıları sabır taşı gibi çatlar, kendi kendisine açılır.’’
Evet aslında hakikat burada gizli, yalnızca manayı anlayabilsek, birçok karanlık belki de aydınlığa dönecek ve tüm hakikatler gün ışığı gibi aydınlanacaktır.

Bunun bilincinde olarak kavramlarımızın ve bu kavramların bizi hangi ideal hedeflere ulaştırması gerektiği sadece kavramsal betimlemelerde değil bizatihi bu işin yürütücüleri ile fiziki olarak gerçekleştirilecektir o yüzden yazı hayatına başlamış olduğum bu ilk satırlarda girizgâh olarak meramımı dile getirmeye çalıştım.

Umulur ki idrak edebilir ve idrak edebildiklerimizi de yaşabiliriz.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız