BOLU KÖYLÜ SÜTLACI

  • 11.07.2012
Merhaba sevgili sütlaç sever dostlar…

Sizlere bugün köyüme hitaben yazdığım, doğal süttenhazırladığım ,herkesin kolaylıkla anlayıp yapabileceği bir sütlaç  tarifi vereceğim .

Sütten olması ve nişastasız oluşu sütlacımıza  farklı bir tat katmakta . 

Yerken süt tadını damağınızda hissedeceksiniz. Boğazınızda bu lezzet ,iz bırakacak.

Bu  sütlacımızı dağda kırda yaylamda otlayan manda, inek, koyun, keçi sütleriyle harmanladık.Memleketimizin havasından suyundan kekikle beslenen hayvanlarımızdan aldığımız  Organik süt e  bir miktar pirinç ekledik bu da sütlaca ayrı bir aroma verdi. YAPILIŞI VE MALZEMELER 


-Süt (bir porsiyona köyümüzden 250 gr) (tabildotdaki gramajı 100 gr otellerde 150 gr.dır) 

-20 gr pirinç 

-1 adet yumurtanın yarısı 

-50-55 gr toz şeker 

-İsteğe göre az miktarda vanilya 

-Az miktarda limon kabuğu rendesi 

-İsteğe göre nişasta Pirinci ayıklayıp, yıkayıp, hafif diri haşlanmasına yakın ayrı kapta kaynatmış olduğumuz şekerli sütü pişen pirince ilave ediyoruz. 

NOT: verdiğim tarifte Köylü Sütlacımızda, nişasta, vanilya,yumurta sarısı,limon rendesi girmemekte. fırınlanmış sütlacı soğuduktan sonra üzerine dövülmüş ceviz içi ve dondurma eşliğinde servise sunabiliriz. 

Afiyet olsun… 

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar (1)

  • şule can
    şule can
    1.11.2011 11:30

    ben aksaray orduevine emekli ve 41 yaşını geçmiş bir subay eşi olarak başıörtülü bir şekilde girmek istedim.Yanimda başı açık 18 yaşında bir kızım vardı.Hava kararmıştı ve ramazan olduğu için oruçluydum.Yemek yiyip çıkmaktı niyetim.Fakat gördüğüm muameleden sonra dehşete düştüm. Değil ben Başbakanın eşi bile olsa oraya giremiyeceğini söyleyip dışarı atıldım.Kızımın nasıl korktuğunu anlatamam.O yüzden bunların kafa yapıları değişmeyaceğine göre özelleştirmek tek çözüm.