Bizbolulular.com Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!  
Anasayfa   ANASAYFA   Spor Haberleri   SPOR HABERLERİ   Röportajlar   RÖPORTAJLAR   Foto Galeri   FOTO GALERİ   Video Galeri   VİDEO GALERİ   Tv Kanalları   TV KANALLARI   Oyunlar   OYUNLAR  
  Yazarlar   Bolu Hava Durumu   Bolu Hava Durumu   Nöbetçi Eczaneler   Nöbetçi Eczaneler   Anket   Anket   Arşiv   Arşiv   Ziyaretçi Defteri   Ziyaretçi Defteri   Künye   Künye   İletişim   İletişim   İletişim 12 Mayıs 2021 Çarşamba
[03:33] Çıracı ; israil bir terör devletidir -- [12:45] Leyle-i Kadrin Fazileti -- [12:26] Güner ;1224 fındık üreticisine 2 Milyon 393 Bin TL destek ödemesi yapıyoruz -- [12:21] Erginer ;iyi bir sezon geçirdik -- [12:14] Eskişehir galibiyeti camiayı rahatlattı -- [13:31] Başaran ;Türk milliyetçiliği birleşmektir -- [12:55] Karsu; gazeteciler hak kaybına uğruyorlar -- [23:31] Güner;18yılda Bolu’ya devasa eserler kazandırıldı -- [10:36] Anadolu Otoyolu'nda yoğunluk başladı -- [10:34] Devrilen otomobilin sürücüsü yaralandı --
Çağalı ;gelecek nesiller için suyumuza sahip çıkmalıyız

Dünya su günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı "Dünyamızın üçte ikisinin sularla kaplı olmasına rağmen bu suyun yalnızca %3'ü insanlar tarafından kullanılabiliyor. İnsanların kullanabildiği bu kısmın ise sadece %1'i içmeye elverişli." dedi.

Haberi Yazdır

22.03.2021  17:32

     Dünya su günü dolayısıyla basın açıklaması yapan Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı  "Dünyamızın üçte ikisinin sularla kaplı olmasına rağmen bu suyun yalnızca %3'ü insanlar tarafından kullanılabiliyor. İnsanların kullanabildiği bu kısmın ise sadece %1'i içmeye elverişli." dedi.

    Dünya su günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak adına basın açıklaması yapan Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Hicran Çağalı açıklamasında şu ifadelere değindi" Bütün bu sayısal veriler gösteriyor ki sularımız tükenebilir kaynaklardır. Uzmanlar eğer tedbir almazsak 50 yıl sonra içme suyu bulamayacağımız konusunda bizleri sürekli uyarmaktalar.

     Gelecekte bizi beklediğini düşündüğümüz bu tehlike aslında o kadar da uzakta değil ve hemen yanı başımızda.Bugün Asya ve Afrika'nın bazı bölgelerinde insanlar içecek su bulabilmek için her gün kilometrelerce yol yürümek zorunda kalmaktadırlar.

      Varlığımız, kaynağımız, olmazsa olmazımız en büyük değer, su. Ülkemizde ise masmavi denizlerimiz, kuş cenneti göllerimiz, eşsiz güzellikte nehirlerimiz, coşkulu şelalelerimiz bize sunulmuş armağandır. Gökten düşen bir damla bereket, bir can ve hayat demektir.

      Bu nedenle yer altı ve yer üstü su kaynaklarımıza sahip çıkmalı tarımsal, evsel, maden ve sanayi kökenli kirliliğe yönelik koruyucu önlemleri almalı ve suyu tasarruflu kullanmalıyız..

      İçerisinde yaşadığımız Corona virüsü krizinde, tüm bilim insanlarının önerisi temizliğimize çok dikkat etmemiz, ellerimizi çok iyi yıkamamız ve bol sıvı tüketmemiz yönünde. Bunun da temel argümanı bol ve temiz suya sahip olmaktır. Bize düşen Öncelikle bu konuda bilinçlendirmeyi arttıracak eğitimleri daha çok küçük yaşlardan itibaren çocuklarımıza vermeye başlamaktır.

       Bizler yetişkinler olarak öncelikle örnek olmalıyız ve buna önce evimizdeki su tüketiminden başlamalıyız.. Dişlerimizi fırçalarken, duş alırken boşa akıttığımız,   bulaşık yıkarken ziyan ettiğimizki bulaşıkları makinede yıkamak yerine elde yıkadığımızda 7 kat daha fazla su kullandığımız gerçeğini unutmamalıyız, çamaşır makinasını tam dolmadan çalıştırıp tonlarca su harcamamız gibi hayatın her alanında su israfından sakınmalı ve bu bilinci her alana yaymalıyız.

       Tarlalarımızı bahçelerimizi sularken hesapsızca harcadığımız ve hiç bitmeyeceğini düşündüğümüz bu suları gelecek nesillerden çaldığımızı unutmamalıyız. Boşa akıttığımız her damla, gelecek nesillerden alınan bir candı aslında. Sırf bunun için bile kendimizi durdurmalıyız.

        Hayatın her döneminde yaşantımızı düzenleyen dinimiz Bu konuda da aşırılıktan kaçınmayı ve israfı yasaklamıştır. Hz. Peygamberimizin bizlere  suya ilişkin verdiği mesajlardan biri de suyun iktisatlı kullanımıdır. Günümüzde de sıkıntısı çekilen ve gelecekte bu sıkıntının daha da artacağından  korktuğumuz susuzluğun çaresi, yüzyıllar öncesinden verilen nebevi mesajdadır. İsraf yasağı için verilen en önemli örnek,  abdest alınan su ile ilgilidir. Peygamberimiz (SAV) Abdest suyunu israf ederek kullanan Sa'd  (Ra) a "Nedir bu israf?" diye sordu "Abdestte israf olur muymuş" diyen sahabeye Hz. Peygamber, "Evet, sen akar suyun kenarında bulunsan bile'" buyurarak en güzel şekilde örnek olmuştur.

       Eğer suya sahip çıkmazsak yavaş yavaş avuçlarımızdan damlayıp yok oluşunu çaresiz gözlerle izlemek zorunda kalırız.Bazı şeylerin önemini anlamak için kaybetmeyi beklememeliyiz. Elimizdekilerin değerini elimizdeyken bilmeliyiz.

       Bu dünya sadece biz insanlara ait değil; Diğer canlılar için de gelecek nesiller için de suyumuza sahip çıkmalı ve tüm canlılara güzel bir yaşam alanı bırakmalıyız İnanılmaz güzelliklere sahibiz ve biz bu güzellikleri korumayı da başarabiliriz."Yorumunuz ve Düşünceleriniz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Bizbolulular.com sorumlu tutulamaz.Başkan Özcan’dan Almanya’ya teknik inceleme gezisi
Başkan Özcan’dan Alm
3 Aralık dünya engelliler günü (2019)
3 Aralık dünya engel
Anneler Üniversitede Okulu Başarıyla Tamamlandı
Anneler Üniversitede

kabak festivali Düzce 2019
kabak festivali Düzc
Anneler Üniversitede Okulu
Anneler Üniversitede
‘3. Köroğlu Yazarlık Mektebi’ Eğitimlerine Başladı
‘3. Köroğlu Yazarlık

GOVERNOR OF POKER 2 OYUNU
GOVERNOR OF POKER 2
ÇARKIFELEK OYUNU
ÇARKIFELEK OYUNU
Sınıftan Kaçış
Sınıftan Kaçış

AMİRAL BATTI
AMİRAL BATTI
KIZILDERİLİ YAPBOZ
KIZILDERİLİ YAPBOZ
Kızma Birader
Kızma Birader

TWİTTER'DA TAKİP ET
FACEBOOK'DA TAKİP ET
BOLU'DA VEFAT EDENLER
Bolu'da vefat edenler
22.04.2021
Bolu'da vefat edenler
22.03.2021
Bolu'da vefat edenler
8.03.2021
Bolu'da vefat edenler
1.03.2021
Bolu'da vefat edenler
18.02.2021
Bolu'da vefat edenler
15.02.2021
Bolu'nun En Aktif Haber Portalı!
0374 217 73 77
[email protected]

2010 - 2018 © Tüm hakları saklıdır.Künye - İletişim
Serbay Interactive
Bolu web tasarım Emlak8
Site Haritası