Av sezonu son buluyor

Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan duyuruya göre av sezonu 6 Mart Pazar günü sona eriyor.

Av sezonu son buluyor
1.03.2022 - 12:09
Kaynak: Haber Merkezi

Av sezonuna ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, 21 Ağustos 2021 tarihinde başlayan av sezonunun 6 Mart Pazar günü itibariyle biteceği duyuruldu.

“İTİBARİYLE ÜLKE GENELİNDE AV YASAĞI BAŞLAYACAKTIR”

Doğal dengenin korunması amacıyla sezonun biteceği ifade edilen kamuoyu bildirisinde, “Av sezonu, av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleşme gibi yaşama evreleri dikkate alınarak belirlenmekte olup üreme döneminin başladığı av sezonu kapanış tarihi itibariyle ülke genelinde av yasağı başlayacaktır” denildi.

“KURALLARA UYMAYANLAR HAKKINDA YAPTIRIM UYGULANACAK”

Av sezonunun kapalı olduğu süre boyunca avcılık faaliyeti yürütenler hakkında yaptırım uygulanacağına dikkat çekilen açıklamada, “Av sezonunun açılacağı ve duyurulacağı tarihe kadar toplumun tüm kesimlerinin; av ve yaban hayvanlarını avlamanın, rahatsız etmenin ve yavruları ile yumurtalarını toplamanın yasak olduğu bilinciyle hareket ederek tabii ortamlarda daha hassas olması beklenmektedir. Bakanlıkça ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması, av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma-kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmekte olup kurallara uymayanlar hakkında yaptırım uygulanacaktır” ifadeleri yer aldı.


Editör: Y. Sıla Ceylan