Tarım ve Orman Bakanı'ndan açıklama

Rusya-Ukrayna arasındaki savaş buğday krizi doğurur mu endişelerini beraberinde getirdi.

Tarım ve Orman Bakanı'ndan açıklama
25.02.2022 - 10:44
Kaynak: Haber Merkezi

Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmeler ve bunun uluslararası hububat ve gıda piyasaları üzerindeki muhtemel etkileriyle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Buğday olmak üzere hububat ve diğer ham maddelerde arz sıkıntısı yaşanmayacak" denildi.

Açıklamada ayrıca un ve yem regülasyonu çalışmalarının da devam ettiği bildirildi.

"ARZ SIKINTISI YAŞANMAYACAK"

Bakanlıktan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Tarım ve Orman Bakanlığı, bağlı ve ilgili kuruluşlarıyla birlikte uluslararası gelişmeleri yakından takip etmekte ve gerekli tedbirleri almaktadır. Son dönemde Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmeler ve bunun uluslararası hububat ve gıda piyasaları üzerindeki muhtemel etkileri de Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir. Ancak, son günlerde, söz konusu gelişmelerin, buğday başta olmak üzere ülkemizin gıda tedarikinde sıkıntılara yol açacağı yönünde değerlendirmeler yapıldığı görülmektedir.

Başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere Karadeniz havzasında bulunan ülkeler, dünya hububat ticaretinde önemli konumda bulunmakta olup, ülkemize sağladığı lojistik avantaj nedeniyle de bu bölge ile olan ticaret hacmi günden güne artış göstermiştir.

Bakanlığımızca yapılan değerlendirme neticesinde; gerek Toprak Mahsulleri Ofisi gerek lisanslı depolar dâhil özel sektörün mevcut stokları dikkate alındığında başta buğday olmak üzere hububat ve diğer ham maddelerde yeni hasat dönemine kadar arz yönüyle bir eksikliğin olmayacağı öngörülmektedir.


Editör: Y. Sıla Ceylan