Savcılık toplattı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın geçici sığınmacılar için astırdığı ilanlar savcılık karayla toplatıldı.

Savcılık toplattı
20.05.2022 - 11:28
Güncelleme 20.05.2022 - 11:28
Haber Merkezi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın il genelinde Arapça ve Türkçe olarak billboardlara astırdığı ilanlardan rahatsız olan vatandaşlar, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Şikayetler üzerine Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı “nefret ve ayrımcılık” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Billboardlara asılan afişler ise polis ekipleri tarafından kaldırıldı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tanju Özcan,

“Savcılık afişleri toplatma kararı vermiş. Böyle bir şey olmaz ki. 'Sığınmacılar ülkemizde kalsın' demek suç olmuyor da dönün artık ülkenize, sizinle paylaşacak ekmeğimiz kalmadı demek mi suç oluyor. Ben bu tavrımın arkasındayım” ifadelerini kullandı.

YARGIYA TAŞIRIZ

Öte yandan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Bolu Belediye Başkanlığı'nın kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah ücretlerinde farklı tarife uygulanmasına ilişkin kararında ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına hükmetmesinin ardından Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Karara ilişkin pişman olmadığını söyleyen Özcan,

“Ceza verdiyse idari yargıya taşırız. Ben yaptıklarımın, söylediklerimin suç olduğuna inanmıyorum. Bir Türk milliyetçisi ve vatansever olarak bunları söylemeye devam edeceğim. Yaptıklarımdan ve söylediklerimden pişman değilim. Hiçbir zaman da olmayacağım” diye konuştu.


Editör: Y. Sıla Ceylan