Vali Kaldırım, 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı yayınladı

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Vali Kaldırım, 10 Aralık İnsan Hakları Günü mesajı yayınladı
10.12.2021 - 11:44
AA

Vali Kaldırım, mesajında, 1948'de Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin, bütün insanlığın ortak değerlerinin güvence altına alındığı, temel hak ve hürriyetlerin en iyi şekilde kullanılmasını sağlayan, insanın en doğal hakkı olarak kabul edilen yaşama hakkından kişi hürriyetine, adil yargılanmadan sosyal güvenliğe kadar tüm insanlığa verilen hakları kapsadığını belirtti.

Bu hakların Türkiye'de 1949 yılında Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak iç hukukun önemli bir parçası haline geldiğini anımsatan Kaldırım, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, beyannameyi ilk tanıyıp imzalayan ülkeler arasında yer almasının, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi adına önemli adımlar atmasının, bu konudaki hassasiyetinin, samimiyetinin ve kararlılığının göstergesi olduğuna işaret etti.

Büyük bir medeniyetin temsilcisi olduklarını ifade eden Kaldırım, en büyük arzularının ve sorumluluklarının bütün insanların hiçbir ayrım gözetilmeksizin sadece insan olmasından dolayı onurlu bir yaşam sürmesine yardım etmek olduğunu kaydetti.

Vali Kaldırım, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Tarihinden miras alarak insanı merkez alan medeniyet tasavvuru ve engin tarihi birikimiyle dini, ırkı, rengi ne olursa olsun insana hak ettiği değeri vermiş olan tarihi mirasımız, medeniyetimiz ve bütün bu değerlerin vücut bulmuş hali cumhuriyetimiz kişi hak ve hürriyetlerinin korunması, yaşatılması ve uygulanmasında her zaman en üst düzeyde hassasiyet göstermiştir. Bu necip millet, dün olduğu gibi bugün de her türlü ayrımcılığı reddeden, insanı baş tacı yapan, toplumların, ülkelerin ve insanların farklılıklarını ortak yaşam alanımız olan yeryüzünün zenginlikleri olarak değerlendirerek bütün renk ve desenleriyle birlikte yaşamanın en güzel örneklerini sergileyip insanlığına örnek olmaya devam etmektedir."

Vali Kaldırım, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nün tüm insanlığa ve millete huzur içinde birlikte yaşama ve kardeşlik getirmesini temenni etti.


Editör: N. Taşlı

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız