Bolu Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ar"> Bolu Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ar" /> Bolu Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Ar">

DÜZENSİZ VE AYAKÜSTÜ ATIŞTIRMALARA DİKKAT!

 Bolu Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, ''Düzensiz ve ayaküstü atıştırmalar kanseri tetikleyici faktörlerdir'' dedi.

DÜZENSİZ VE AYAKÜSTÜ ATIŞTIRMALARA DİKKAT!
18.04.2012 - 13:09

     Bolu Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Arık, ''Düzensiz ve ayaküstü atıştırmalar kanseri tetikleyici faktörlerdir'' dedi. 

     Arık, şişmanlığın dünyanın birinci problemi haline geldiğini söyledi. 
     Ayaktan gıda tüketimi ve fast-foodun şişmanlığı tetiklediğine dikkati çeken Arık, ''Obezite ile mücadele önem arz ettiği için Bolu'da obezite ile mücadele birimi kurulmuştur. Şuanda hasta kabulleri devam etmektedir. Obezite de beslenmenin çok önemli bir önemi vardır. Beslenme obezitenin birinci sebebidir. Düzensiz ve ayaktan atıştırmalar kanseri tetikleyici faktörlerdir'' ifadelerini kullandı. 
     ''Tütün, tütün ürünleri ve obezite beslenme şartları kanser tedavisinde önemli rol almaktadır'' diyen Arık, sözlerini şöyle tamamladı: 
     ''Moral ve motivasyonda hastanın tedavisine olumlu katkı sağlamakta. Morali iyi olan hastalarda bağışıklık güçlenmekte ve güçlenen bağışıklıkta hastalığın tedavisine yardımcı olmakta. İnsanın ve hastaların çevreden uzaklaşması ve aileden iletişimini koparması, kişi üzerinde özellikle tedavinin sonuca ulaşması yönünden olumsuz etki yapmaktadır. Bir hastanın eğer çevresi ile ilişkisi iyiyse bu durum tedaviye olumlu katkı sağlamaktadır. 
     Göğüs ve akciğer kanserlerinde erken teşhis önemlidir. Ekiplerimiz tarafından 2011 yılında Bolu genelinde bin 700 kadına kendi kendini muayene eğitimi verildi.''

AA


Editör: E. Candan