ABDULLAH UZUN

Has Parti İl Başkanı Abdullah Uzun "29 Ocak'ta İstanbul'da yapacağımız kitlesel basın açıklamasını tehir ederek süreci takip etme kararı aldık."dedi.

ABDULLAH UZUN
27.01.2012 - 10:14

Has Parti İl Başkanı Abdullah Uzun yazılı bir açıklama yaparak  "29 Ocak'ta İstanbul'da yapacağımız kitlesel basın açıklamasını tehir ederek süreci takip etme kararı aldık."dedi.

Uzun yaptığı açıklamada şu ifadelere değindi. "Milli Eğitim Bakanlığı'nın Şubat'ta 17 bin yeni öğretmen ataması yapacağını ilan etmesi üzerine HAS Parti olarak 29 Ocak 2012 Pazar günü İstanbul'da kitlesel basın açıklaması yapma kararı almış, kararımız da kamuoyuna duyurmuştuk. Çünkü okullarda 150 bin öğretmen açığı varken ve hükümetçe vaat edilmiş 55 bin kadro sözü ortadayken sadece 17 bin atama yapılacak olmasını eğitim camiası ile dalga geçmek olarak kabul ettik.

Bakan Dinçer'in "Atama bekleyen öğretmen sorunu uyduruk bir sorundur" ve "Öğretmenler kendilerine başka iş baksın" gibi açıklamaları da hükümetin sorunu doğru algılamadığını gösteriyordu. 17 bin yeni atama kararı, öğretmenlerin ısrarlı talepleri ve eylemler sonucunda elde edildiği için yeni bir çaba ile 17 bini 44 bine hatta daha yukarıya çıkarabileceğimize inandık. Has Parti'nin 29 Ocak'ta İstanbul'da "17 bin olmaz 44 bin olacak" adıyla yapacağı kitlesel basın açıklaması dışında, Ankara başta olmak üzere birçok ilde öğretmen grupları da eylem yapma kararı aldılar. İstenilen şey ulufe değil; okullardaki öğretmen açığının giderilmesi ve verilen sözlerin yerine getirilmesiydi.

Milli Eğitim Bakanlığı, HAS Parti ve öğretmen gruplarının Ankara ve İstanbul başta olmak üzere yurt genelinde yapacağı miting, eylem ve basın açıklamalarını dikkate almış olmalı ki, Çarşamba günü akşam saatlerinde bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında "Biz 2012 yılındaki esas öğretmen alımımızı Ağustos ayında yapacağız" deniliyordu.

Bakanlığın açıklamasıyla ortaya çıkan yeni durumu, öğretmen grupları ve 29 Ocak etkinliğinde bize destek vereceğini ileten sendikalar ve STK'larla görüştük. Görüşmeler sonunda, 29 Ocak'ta İstanbul'da yapacağımız kitlesel basın açıklamasını tehir ederek süreci takip etme kararı aldık. Bundan sonraki süreçte, HAS Parti'nin Ağustos atamalarına dönük yeni sloganı ise "Öğretmensiz okul kalmasın, öğretmen açığı kapatılsın" şeklinde olacaktır. Bizim, buradaki temel kriterimiz bakanlığın ilan ettiği okullardaki öğretmen açığı rakamıdır. Reel olan bu açığın giderilmesidir.

Bu vesileyle, 29 Ocak'taki etkinliğin ev sahipliğini üstlenen Has Parti İstanbul teşkilatımıza, etkinliğe katılarak destek vereceğini ileten sendikalara, sivil toplum kuruluşlarına, öğretmen gruplarına ve ailelerine teşekkür ediyoruz. Bir defa daha gördük ki, örgütlü ve haklı tepkiler her zaman sonuç getirir."

 


Editör: E. Candan