Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Durs"> Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Durs" /> Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Durs">

TÜRKİYEDE YOK DENECEK KADAR AZ

 Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, AIDS hastalığının Türkiye'de dünya geneline göre özellikle Avrupa ve Afrika ülkelerine göre yok denecek kadar az olduğunu söyledi. 

TÜRKİYEDE YOK DENECEK KADAR AZ
30.11.2011 - 17:56

       Koç, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla sağlık müdürlüğü toplantı salonunda basın toplantısı düzenledi. 

     Koç, AIDS hastalığının viran bir hastalık olduğunu belirterek, şöyle konuştu: 
     ''Hastalığın aşısı bulunmuş değil. İleri vakalarda da tedavisi kolay olmayan bir hastalıktır. AIDS hastalığı cinsel yolla geçen bir hastalıktır. Yada kişiden kişiye yapılan kan nakli sonucu da bulaşabiliyor. Gebelik ile anneye anneden bebeye geçebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken gayri meşru ilişkilerden olabildiğince kaçınmak gerekir. Bu hastalık aynı ortamda bulunmayla, aynı tabaktan yemek yemeyle geçen bir hastalık değil.'' 
     Hastalıkta sayısal olarak ciddi sayının olmadığını dile getiren Koç, ''Türkiye genelinde 300 civarında bir AIDS vakası var. AIDS hastalığına karşı vatandaşlarımız duyarlı. Bu konuda Türkiye olarak dünyada da iyi durumdayız. Bu durum duyarlı ve gayri resmi ilişkilerin fazla olmadığı bir toplum olduğumuzdan ileri geliyor. AIDS hastalığı Türkiye'de dünya geneline göre özellikle Avrupa ve Afrika ülkelerine göre yok denecek kadar az. Ama dikkat edilmediğinde bu sayının giderek artabileceği, toplum genelini tehdit edebilecek konumda'' diye konuştu. 
     AIDS hastalığının belirtilerine değinen Koç, ''İştahsızlık, baş ağrısı, öksürük, halsizlik ve zayıflama olabilir. Kişi bu belirtileri şüpheli bir ilişki sonrası görmüşse hekim kontrolünden geçmelidir. Olası bir problem varsa, erken dönemde tespit edildiğinde alınabilecek önlemler var. Böyle bir hastalığın toplama bulaşmamasını istiyoruz'' dedi. 


Editör: E. Candan