TÜRKİYEDE İLK KEZ BOLUDA

Türkiye’nin ilk Yaz Matematik Enstitüsü Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde çalışmalarına başladı.

TÜRKİYEDE İLK KEZ BOLUDA
27.08.2011 - 11:33

 

Türkiye’nin ilk Yaz Matematik Enstitüsü Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde çalışmalarına başladı.

Bolu Yaz Matematik Enstitüsü hakkında bilgiler veren AİBÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü Doç. Dr. Cenap Özel, 30 katılımcının bulunduğu organizasyonun Türkiye’de ilk defa düzenlendiğini belirterek, yaz enstitüsünün, türünün ilk örneği olduğunu söyledi.

Yaz Matematik Enstitüsü’nün bir amacının da yeni araştırma grupları oluşturmak ve ortak hareket edebilmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Cenap Özel, “Bolu Yaz Matematik Enstitüsü, hem oluşum, hem işletim, hem de her düzeydeki katılım bakımından tümüyle gönüllülük esasına dayanacak bir kurumdur. Herkesin düşünce ve emeğiyle bu çalışmanın filizlenmesine yardımcı olacağına olan inancımız tamdır. Bolu Yaz Matematik Enstitüsü içerisinde yaz okulları, çalıştaylar de düzenlemek olanaklıdır. Bu noktada araştırmacılarımızı, özellikle de her düzeyden öğrencilerimizi ilgilendikleri konularda böylesi programlar düzenlemeye teşvik etmek isteriz. Böylesi etkinlikler düzenlememiş, ancak düzenlemek isteyeceklere ise, toplantı düzenlemenin incelikleri üzerine yardımcı olacağız. Örneğin, Yaz Enstitüsü bünyesinde Kombinatorik Değişmeli Cebir konulu bir çalıştay, İTÜ Lisansüstü öğrencisi Selvi Kara tarafından düzenlenecektir” dedi.

Bolu Yaz Matematik Enstitüsü Koordinatörlerinden Dr. Kürşat Aker, Bolu’nun yaz enstitüsü için en uygun yer olduğunu bu yüzden Bolu’yu tercih ettiklerini söyledi. Dr. Aker, “Böylesi bir Yaz Enstitüsünü bir süredir tasarlıyordum. Ancak yer konusu bir sorundu. Bunları düşünürken, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Üyesi ve organizasyon koordinatörlerinden Doç Dr Cenap Özel ile, ve daha sonra da Abant İzzet Baysal Üniversitesi yöneticilerinden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Resul Eryiğit ve Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof Dr Ahmet Varilci ile tanıştım. Onların böylesi bir çalışma konusunda yaklaşımı çok olumlu oldu. Üniversiteyi ziyaret ettim; gördüklerim sonucunda, AİBÜ'nün Yaz Enstitüsü'nü yürütmek için çok uygun bir kurum olduğuna karar verdim. Üniversite yönetimi, bu konuya ilk andan itibaren yoğun bir ilgi gösterdi, yerleşke, büyük ve güzel bir araziye sahip, fiziki koşullar da üst düzeyde. Ayrıca Bolu’nun iklimi, yaz ayları boyunca rahatça çalışmak ve düşünmek için uygun nitelikte. Şehir, coğrafi olarak, merkezi bir konumda ve kolaylıkla ulaşılabilir özellikte. Tabii ki bunlara ek olarak, çok zengin doğası, Bolu'yu sahiden çekici bir yer yapıyor” şeklinde konuştu.


Editör: E. Candan