KAHRAMANMARAŞTAN BOLUYA DÖVME DONDURMA

Başlangıçta süt, şeker ve saleple ev koşullarında geleneksel usullerle yapılan meşhur Maraş Dövme Dondurması, zaman içersinde, özellikle 1980’li yıllardan itibaren, bileşim ve üretim teknolojinde hızlı bir gelişim göstererek bugünkü kalite düzeyine erişmiş.

KAHRAMANMARAŞTAN BOLUYA DÖVME DONDURMA
24.07.2011 - 17:47

Başlangıçta süt, şeker ve saleple ev koşullarında geleneksel usullerle yapılan meşhur Maraş Dövme Dondurması, zaman içersinde, özellikle 1980’li yıllardan itibaren, bileşim ve üretim teknolojinde hızlı bir gelişim göstererek bugünkü kalite düzeyine erişmiş. Kalitesiyle ünü ülke sınırlarını da aşan Maraş Dondurması geçen yıl İzzet Baysal Caddesi’nde hizmet vermeye başlayan Kahramanmaraş Dondurmacısı ile Bolu’ya Maraş’tan güzel bir tat getirdi.

“Dondurmayı yaparım, içine kaymak katarım, hanımlara satarım,
kaymaklı dondurmam meşhur;
Dondurmacı geliver, sen burada duruver, bay ve bayanlara vere dur,
kaymak benim dondurmam”

dermiş yıllar önce renkli kişilikleriyle seyyar dondurmacılar, evlerde ilkel koşullarda keçi sütü ve Halep’ten gelen kalıp (kelle) şekerle hazırladıkları dondurmayı, başlangıçta omuzlarında, daha sonra dondurma arabalarında taşıdıkları küleklerle, kendilerine özgü deyişlerle. Tabi günümüz koşullarında teknolojinin hızla artması, hijyene verilen önemle, ilkel koşullardan çok daha modern koşullara getirilmiş dondurmacılık.

Ünü sınırlarımızı aşan bu geleneksel dondurma lezzeti 2010 Mayıs ayında Bolu’ya da taşındı. Kahramanmaraş Dondurmacısı işletme sahibi aslen de Kahramanmaraşlı olan, 10 yıldır çeşitli illerde dondurmacılık yapan İsmail Sucu ile yaz aylarında damaklarımızı şenlendiren dondurma lezzetini konuştuk. Biz sorduk İsmail Bey cevap verdi.

 Kahramanmaraş dondurması nasıl yapılıyor?

Keçi sütü, salep ve şekerden yapılır.

İsmail Bey, Kahramanmaraş Dondurmasının özelliği nedir?

Maraş Dondurmasının ünü, yapım tekniği yanı sıra, yörede zamanla üretimi azalma eğilimi gösteren, keçi sütü ve kaliteli salebin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Keçi sütü, inek sütüne göre, renginin daha beyaz olması ve kuru madde oranından daha zengin olması nedeniyle daha sağlıklıdır.
Salep de içerdiği maddelerden dolayı adeta bir harç maddesi özelliğiyle dondurmaya istenilen yapıyı vermesi, erimeyi geciktirmesi, yapım ve muhafazası sırasında büyük buz kristallerinin oluşumunu engellemesi bakımından üretimde önemli bir yere sahiptir. Maraş dondurması üretiminde kullanılan salep özeldir. Çünkü Toros ve Amanos Dağları’nın 1000-1200 rakımlı belirli kesimlerinde bulunan bazı yabani orkide türlerinin yumrularından özel işlemlerle elde edilir.

Kahramanmaraş dondurması diyoruz. Peki, dondurmanız Maraş’ dan mı geliyor?

Evet, dondurmalarımız Maraş’ dan geliyor. Burada depolarımız var.  Bu depolarımızda saklıyoruz dondurmayı.  Haftalık, taze olarak getirtiyoruz.

Peki, dondurma aslında doktorların yaz, kış önerdiği, “Sağlıklı ortamda üretilmiş dondurma, her mevsim tüketilebilir. Herhangi bir hastalığa neden olmaz' dedikleri sağlıklı bir tatlıdır. Dondurma alırken müşterilerin nelere dikkat etmesi gerekir?

Özellikle buzlanmamış olmasına dikkat edilmesi gerekir. Yediğimizde gıcır gıcır ses geliyorsa o dondurma boğaz ağrısı yapar. O yüzden müşterilerin koşullarını bildikleri, güvendikleri yerlerden alması gerekir. Çok şükür biz şimdiye kadar hiç olumsuz bir tepkiyle karşılaşmadık. Müşterilerimiz dondurmamızdan çok memnunlar.

Turistlerin ilgisi nasıl?

Biz dondurmayı sunarken burada küçük şovlar yapıyoruz. Bu hem turistlerin, hem yerel halkın dikkatini çekiyor. Müşterilerimiz “Allah razı olsun, siz buraya dükkan açtınız, bizde dondurma yiyoruz sayenizde” diyorlar.

Önümüzde ramazan ayı var. Bizim özel bir dondurmamız var. Kol dondurması, özellikle ramazan ayında çok tercih ediliyor. Müşterilerimiz de afiyetle yesinler


Editör: E. Candan