YÖK BAŞKANI ÖRNEK GÖSTERDİ

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin 19. mezunları için düzenlenen törene katılmak için Bolu’ya gelen YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, AİBÜ Rektörlüğü’nü ziyaret ederek, Rektör Hayri Coşkun’dan bilgi aldı.

YÖK BAŞKANI ÖRNEK GÖSTERDİ
1.07.2011 - 20:30

Rektörlük girişinde AİBÜ Yönetimi, akademik ve idari personel tarafından karşılanan Yusuf Ziya Özcan, kampüsün muhteşem bir doğa içersinde bulunduğunu, Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencilerinin bu anlamda oldukça şanslı olduklarını belirtti.

Rektör Hayri Coşkun’un makamında gerçekleştirilen ziyaret sırasında bir açıklama yapan YÖK Başkanı, İzzet Baysal Vakfı’nın üniversiteye verdiği desteğin örneği görülmemiş bir durum olduğunu ifade ederek, Vakfın bir model olduğunu, başka hayırsever insanların da İzzet Baysal’ı ve O’nun vakfını örnek almaya başladıklarını söyledi.

Kendisinin Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne ilk defa geldiğini ve çok etkilendiğini kaydeden Yusuf Ziya Özcan, “Şimdiye kadar Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile ilgimiz kağıt üzerinde oldu. İlk defa üniversitenizi ziyaret ediyorum 1992 yılında kurulmuş üniversiteler ile mukayese edilirse öğrenci ve öğretim üyesi sayısı bakımından çok istediğiz yerde değil gibi görünüyor. Fakat Sayın Hayri Coşkun’dan sonra özellikle bir hareket olduğunu hissediyoruz Ankara’dan burası ile ilgili gelen taleplerden bunu anlayabiliyoruz. Çok talep geldiği zaman bir şeyler yapılıyor demektir. Gerçekten bu atalepler bizi memnun eden talepler hepsini karşılayamasak da bundan memnun oluyoruz. Mesela Diş Hekimliği Fakültesi biraz önce ziyaret ettim açılması hem bölge hem de şehir için son derece iyi oldu diye düşünüyorum Hocam hastaların bir kısmının çevre illerden geldiğini söyleyince bu inanılmaz güzel bir şey yani demek ki doğru bir yatırım olmuş dedim. Uluslararası standartlara bakıyoruz kaç kişiye bir diş hekimi düşüyor görüyoruz ki hala ihtiyaç var. Özellikle buradaki fevkalade uygun bir yatırım olmuş. Özellikle her ünitin başına bir bilgisayar konulmuş hastanın geçmiş tedavileri ve bilgileri orada görebiliyorsunuz. Bunu çok olumlu buldum ve dahiyane geldi bana Ankara’ya gidince diğer Diş Hekimliği fakültelerine aynılarını yapmalarını söyleyeceğim. Belki aynılarını başka bilgisayarlarda yapıyorlardır ama ünitin başında olan bilgisayar daha rahat ve dahiyane bir buluş: Hocalarımızı tebrik etmek lazım gayet iyi bir iş yapıyorlar. Kart meselesi de çok hoş kağıtlardan onu takip edip filmlere bakacağınıza karta yüklüyorsunuz oradan hastanın geçmişini tedavi süreçlerini çıkartıyorsunuz” 

“İzzet Baysal müthiş bir yol açmış

Kağıt üzerinde bu üniversiteyi İzzet Baysal gibi bir hayırseverin yaptırdığını hala da kurduğu vakıf aracılığı ile yardımlarına devam ettiğini biliyorduk. Fakat gelip görünce, ne kadar büyük bir iş yaptığını daha iyi anladım. Böyle bir şey olamaz. Büyük hayırsever müthiş bir yol açmış. Diğer insanlara da örnek olmuş. Bolu’dan başka hayırseverler de üniversiteye katkı veriyor. Bu durum çok sevindirici. Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve İzzet Baysal Vakfı bu anlamda tam bir model konumunda. Bolulu hayırseverler üniversitelerine sahip çıktıkça bizim hizmet etmemiz de kolaylaşıyor. Hazır binanın içini donatmak bizim için daha kolay oluyor. Buradan Sayın İzzet Baysal’ı rahmet ve şükranla bir kere daha anıyorum” dedi.

Ziyaretin sonunda AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’a AİBÜ amblemli çini tabak takdim etti.


Editör: E. Candan