Türk işverenlerin istihdam beklentisi yüksek

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırmasına göre Türk işverenler, yüzde +30'luk Net İstihdam Görünümü ile 2022'nin ilk çeyreğine yönelik olumlu istihdam beklentisi içinde.

Türk işverenlerin istihdam beklentisi yüksek
23.12.2021 - 11:44
Haber Merkezi

ManpowerGroup İstihdama Genel Bakış Araştırması, Türk işverenlerin 2022'nin ilk çeyreğine yönelik olarak güçlü işe alım beklentilerine sahip olduğunu ortaya koydu. Net İstihdam Görünümü +%30 olarak ölçülürken ve bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 15 puan, bir yıl önce aynı döneme kıyasla yüzde 27 puan yükselerek araştırmanın başladığı tarihten bu yana en olumlu görünüm seviyesini sergiledi. Türkiye'nin yedi bölgesinden 1.007 işverenin görüşlerine baş vurularak yapılan araştırmanın verilerine göre Türk işverenlerin yüzde 51'i 2022'nin ilk çeyreğinde istihdam artışı beklerken, yüzde 21'i azalma öngörüyor ve yüzde 26'sı ise değişiklik olmayacağını öngörüyor.
 
ManpowerGroup Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, Türkiye'nin 2022 ilk çeyrek istihdam görünümü hakkında şunları söyledi: “Araştırmamızın sonuçları, anketimize katılmış olan sektörler, şirket ölçekleri ve bölgelerin tamamında 2022'nin ilk çeyreği için olumlu istihdam beklentisi öngörüyor. Bununla birlikte anketimiz; ekim, kasım aylarında yapılmış araştırmaların aralık ayı raporlamalarını içermekte olup bu dönemin sosyo-ekonomik değişimlerinin etkisini yansıtmaktadır. Araştırmamızda ölçülen yüzde +30 Net İstihdam Görünümü, Bilişim, Teknoloji, Telekomünikasyon, İletişim ve Medya sektörlerinin yanı sıra ihracata dayalı üretim sektörlerinden gelen olumlu beklentileri yansıtıyor.”  
 
Üretim sektörü olumlu görünümüyle öne çıktı
İstihdama Genel Bakış Araştırması kapsamında işverenlerin görüşlerine yer verilen 11 sektörün tamamı, yeni yıla işe alımı artırma planlarıyla giriyor. En hızlı toparlanmanın +%41 Net İstihdam Görünümü ile Üretim sektöründe olması bekleniyor. Diğer Endüstri (+%37), Bankacılık, Finans, Sigortacılık ve Gayrimenkul (+%36), Kâr Amacı Gütmeyen Sektörler (+%33) ve Diğer Hizmetler (+%30) sektörel kıyaslamada öne çıkan diğer sektörler olarak sıralanıyor:

 • Bankacılık, Finans, Sigortacılık ve Gayrimenkul: %+36
 • İnşaat: +%14
 • Eğitim, Sağlık, Sosyal İşler ve Kamu: +%28
 • BT, Teknoloji, İletişim ve Medya: +%29
 • Üretim: +%41
 • Kâr Amacı Gütmeyen: +%33
 • Birincil Üretim: +%24
 • Restoran ve Oteller: +%13
 • Toptan ve Perakende Ticaret: +%19
 • Diğer Hizmetler: +%30
 • Diğer Endüstri: +%37

 
Türkiye'deki 7 bölgenin tümünden işverenler artan işe alım beklentisi bildiriyor. Bir önceki çeyreğe göre büyük bir artış göstererek +48 Net İstihdam Görünümü bildiren Karadeniz Bölgesi işverenleri, bölgeler arası iyimserlik liderliğini üstlendi. Ege Bölgesi işverenleri ise en zayıf istihdam iklimini (+%11) bildiren işverenler oldu. Organizasyon büyüklükleri arasında en güçlü işe istihdam iklimi (+%37) 250'den fazla çalışanı olan şirketler tarafından bildirildi.


Editör: N. Taşlı