Atatürkün Boluya geliş yıl dönümü etkinliklerle kutlandı

Bolu Valiliği ve Bolu Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği 17 Temmuz Atatürk’ün Bolu’ya gelişinin 85’inci yıldönümü kutlama etkinlikleri Bolu Valisi Ahmet Ümit’e Türk Bayrağı verilmesiyle başladı.

Atatürkün Boluya geliş yıl dönümü etkinliklerle kutlandı
17.07.2019 - 14:18

Bolu Valiliği ve Bolu Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği 17 Temmuz Atatürk’ün Bolu’ya gelişinin 85’inci yıldönümü kutlama etkinlikleri Bolu Valisi Ahmet Ümit’e Türk Bayrağı verilmesiyle başladı.

 85 yıl önce Atatürk'ün Bolu'ya giriş yaptığı o dönemki adıyla Fırka Tepesi, şu anda ise Uğur Mumcu Parkı'nın bulunduğu bölgede yapılan ilk törene Bolu Valisi Ahmet Ümit, Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Sabri Saldıroğlu, Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Önder Yaman, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler, sporcular ve vatandaşlar katıldı.

Uğur Mumcu Parkı önünde düzenlenen programda ilk olarak Bolu Valisi Ahmet Ümit’e, Milli sporcularımız Selcannur Mirici ve Aleyna Demirel tarafından Şanlı Türk Bayrağı takdim edildi. Türk Bayrağını milli sporcularımızdan alan Vali Ümit, şanlı bayrağımızı üç kez alnına götürerek öğrencilerden teslim aldı.

Ardından Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Bolu Gençlik Merkezinin Halk Oyunları ekibi tarafından gerçekleştirilen  Bolu yöresine ait halk oyunları gösterisi protokol ve diğer tüm katılımcılar tarafından beğeniyle izlendi.

Gençlik Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından Atatürk’e saygı yürüyüşüne geçildi. Uğur Mumcu Parkı’ndan başlayan, Belediye Bandosu ile Bayrak ve flamaların da yer aldığı “Atatürk’e Saygı Yürüyüşü” İzzet Baysal Caddesi’nden geçilerek Anıtpark’ta son buldu.

Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başlayan Anıtpark’taki törende Bolu Valiliği çelengi Vali Ahmet Ümit tarafından, Garnizon Komutanlığı’nın çelengi Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Sabri Saldıroğlu tarafından, Bolu Belediyesi Başkanlığı’nın çelengi de Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından konuldu.

Çelenklerin sunulmasından sonra Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda Anıt Özel Defteri Bolu Valisi Ahmet Ümit ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan tarafından imzalanarak okundu.

 VALİ ÜMİT ANIT ÖZEL DEFTERİNİ İMZALADI

 Anıt Özel Defteri’ne yazdıklarını okuyan Bolu Valisi Ahmet Ümit, şu ifadelere yer verdi:  “Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı sıfatıyla güzel Bolu’muza teşriflerinizin 85. yıldönümünde,  17 Temmuz 1934 tarihinin ilimize kattığı anlamı,  halkımızın yüreğinde oluşturduğu coşku ile kutlamanın onuru içerisinde sizi bir kez daha saygıyla selamlıyoruz.

85. yıl önce onurlandırdığınız ve güzelliklerinden mütehassis olduğunuz Bolu, günden güne gelişmekte güzelleşmekte ve kalkınma yolunda büyük mesafeler almaktadır.

Bolu halkı size layık olmaya çalışmanın gururunu da içselleştirerek büyük bir azim ve kararlılıkla yoluna devam etmektedir.

Türkiye Cumhuriyetini muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma görevi bilinciyle bu yüce milletin fertleri olarak,  birlik ve beraberlik içerisinde bütün gücümüzle emanetini layıkıyla yaşatmak için çalışıyoruz ve çalışacağız.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100.yılında ülkemizi dünyanın en önemli güçlerinden biri haline getirmek için kültürümüze, medeniyetimize,  tarihimizin güzelliklerine,  bizleri biz yapan milli ve manevi değerlerimize sahip çıkarak göstermiş olduğunuz yolda ilerliyoruz ve ilerleyeceğiz.

Bu anlamlı gün vesilesiyle sizi,  milletimizin ve devletimizin bağımsızlığı için kutsal vatan uğrunda canlarını seve seve feda eden aziz Şehitlerimizi ve kahraman Gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha anıyoruz ve selamlıyoruz. Ruhun şâd olsun.”

BAŞKAN ÖZCAN ANIT ÖZEL DEFTERİNİ İMZALADI

 Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Anıt Özel Defterinde yazdıklarını okudu ve şu ifadelere yer verdi: “Kurtuluş Savaşı’nın Başkomutanı, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, büyük devlet adamı, eşsiz kahraman Gazi Mustafa Kemal Atatürk;

İlimize teşriflerinizin 85’inci yıl dönümünü kutladığımız bugün Bolulular olarak sizi sevgi, saygı, minnet ve gururla anıyor, 85 yıl öncesinin heyecanını bir kez daha bayram havasında yaşıyoruz…1919 yılında Kuvayi Milliye Ruhu’yla başlatmış olduğunuz Milli Mücadele ile bu toprakları bizlere tekrar vatan kıldınız. Ve tam 85 yıl önce ayak bastığınız bu toprakları, yine aynı ruh ve bilinçle, 21. yüzyılda fikri hür, vicdanı hür nesiller olarak, akıl ve bilimle bu güzel yurdun en güzel şehirlerinden biri olan Bolu’ya, gösterdiğiniz hedefler doğrultusunda, milli unsurlardan asla taviz vermeden hizmet edeceğime huzurunuzda söz veriyorum.

Yüreği vatan, millet ve sizin sevginizle dolu Bolu’muzun belediye başkanı olarak sizleri ve ebediyete intikal etmiş tüm silah arkadaşlarınızı bir kez daha saygıyla anıyor, şükranlarımı sunuyorum. Ruhun şad olsun!.”

 ATATÜRK FOTOĞRAFLARI SERGİSİ AÇILDI

Anıtpark’taki törenin ardından  Bolu Belediye Başkanlığı ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Mehmet Yücetürk Sanat Merkezinde düzenlenen “Atatürk Fotoğrafları” sergisinin açılışı gerçekleştirildi ve sergi gezildi.


Editör: E. Candan