Sağlıkta normal doğum seferberliği

Anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında Bolu İl Sağlık Müdürlüğü normal doğum seferberliği başlattı.

Sağlıkta normal doğum seferberliği
31.07.2018 - 15:20

Anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek amacıyla yürütülen faaliyetler kapsamında Bolu İl Sağlık Müdürlüğü normal doğum seferberliği başlattı.

Ülkemizde giderek artan sezaryen doğum sayısının azaltılması ve normal doğumun teşvik edilmesi yönünde çalışmalar yapan ve son günlerde bu çalışmaları daha da yaygınlaştıran Bolu İl Sağlık Müdürlüğü, normal doğum seferberliği başlatarak yeni bir projeyi daha sahaya sürdü.

Anne ve bebeklerin taşıdıkları riskler nedeniyle sağlık hizmetlerinden öncelikli ve özellikli hizmet gerektiren iki önemli grubu oluşturduğunu, her kadının üreme sağlığı, gebelik, doğum ve yeni doğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı bulunduğunu ifade eden Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Muhammed Emin DEMİRKOL; “Ülkemizde sezaryen doğum oranı giderek artış göstermekte. Eğer anne ve bebekte sezaryen olması gereken bir sağlık problemi yok ise öncelikli olarak normal doğum düşünülmelidir. Normal doğum, sağlıklı ve tabii olandır. Bu yönde annelerimizi ve babalarımızı gebelik öncesi ve sonrası konularında bilgilendiren, onlara en sağlıklı doğumun normal doğum olduğunu detaylarıyla aktaran Gebe Okullarımız aracılığı ile anne-baba adaylarına ulaşabileceğimiz bir proje başlattık. “ dedi.

Proje kapsamında Gebe Okullarında “Gebelik dönemi, doğum süreci ve doğum sonrası yaşanabilecek süreç, gebelikte egzersiz, anne sütü ve emzirme, yeni doğan bebek bakımı, 0-3 yaş çocuk gelişimi” gibi pek çok değerli konuda eğitim verildiğine ve SMS yolu ile anne adaylarını bilgilendirdiklerine dikkat çeken DEMİRKOL; “En sağlıklı doğumun normal doğum olduğunu Gebe Okullarımız kanalıyla hem anne hem de babaya aktarmak istiyoruz. Anne ve baba adaylarımız bilinçlensin ki bilinçli bir şekilde normal doğum tercih haklarını kullanabilsinler istiyoruz. Bunun için de hedefimiz daha fazla anne-baba adayına ulaşabilmek. Bu sayede bilgili anne-baba adayları ile  “en sağlıklı doğum normal doğum” tercihi diyerek gereksiz sezaryen doğumların önüne geçilmesini sağlayabiliriz.” dedi.

ANNE-BABA ADAYLARI ÇOK ŞANSLI

Ayrıca ilimizde tüm ilçelerde ve merkezde 3 ayrı Gebe Okulunun olması açısından anne-baba adaylarının çok şanslı olduğunu dile getiren DEMİRKOL; “Bolu İl Merkezinde İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzzet Baysal Devlet Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Ünitesi ile Refika Baysal Toplum Sağlığı Merkezi olmak üzere 3 farklı kurumda ve aynı zamanda tüm ilçelerimizde hizmet veren Gebe Okulları kanalıyla anne-baba adaylarımıza gebelik ve sonrası pek çok konuda eğitim vermeyi, sağlıklı olanın normal doğum olduğuna dair gerekli bilgilendirmeyi yapabilmeyi amaçlıyoruz. Kurduğumuz “Gebe Timi” ile gebeliği tespit edilmiş annelerimizle sürekli iletişim halinde oluyoruz.” dedi.

ÇALIŞAN ANNELER İÇİN MÜJDE

Gebe Okullarına, çalışan anne adaylarının da katılabilmeleri için, Bolu Valiliği’nin Olur’u ile, ilimizdeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan anne adaylarının Gebe Okuluna devam ettikleri dört haftalık süre içerisinde haftanın bir günü iki saat izinli olacaklarını ifade eden Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Öğrt. Üyesi Muhammed Emin DEMİRKOL; “Artık çalışan anne adaylarımız da izin sıkıntısı yaşamadan Gebe Okullarımızdan faydalanabilecekler. Valiliğimizin de izni ile resmi kurum çalışanı anne adaylarımız da bu haktan mahrum kalmamış olacak” dedi.

BİR HATIRA DA SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN

Ev ortamının rahatlığı ve sıcaklığında tasarlanan gebe okullarında, tüm faaliyetlerin samimi bir ortamda yapıldığını belirten DEMİRKOL; “Her bakımdan tüm ihtiyaçlar düşünülerek hazırlanmış gebe okulu programı ile anneliğe hazırlanan anne adaylarımızın yanı sıra bebeklerimizi de unutmadık.  Gebe okulu eğitimlerini tamamlayan annelerimize katılım belgeleri verilirken, doğacak bebeklerimize de hastane çıkışı takımı hediye ederek hem aileye hem de bebeğimize bir hatıra bırakmış oluyoruz.” dedi. 

Aile hekimliklerini de sürekli olarak uygulanmaya devam edecek olan Normal Doğum Seferberliği Projesine dahil eden Bolu İl Sağlık Müdürlüğü; proje kapsamında Aile hekimliklerine kayıtlı tüm anne adaylarına ulaşarak eğitim verilmesini ve bilinçlendirme çalışmaları yapılmasını da planlanıyor.


Editör: E. Candan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız