Ercoşkun Türkiye artık eski Türkiye değil

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, HDP milletvekilleri hakkındaki tutuklama kararlarını değerlendirerek, "Yargı kararlarıyla milletimizin haklı serzenişlerine gereken cevap verildi."dedi

Ercoşkun Türkiye artık eski Türkiye değil
7.11.2016 - 10:33

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, HDP milletvekilleri hakkındaki tutuklama kararlarını değerlendirerek, "Yargı kararlarıyla milletimizin haklı serzenişlerine gereken cevap verildi. Türkiye artık eski Türkiye değil! Bundan sonra her türlü mücadele hukuk çerçevesinde olacak ve herkesin anladığı dilde devam edecek. Bundan sonra da milletimizin sesi olmaya, milletimizin gönlünden geçeni icra etmeye devam edeceğiz" dedi.

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü terör soruşturması kapsamında gözaltına alınan HDP milletvekilleri hakkında verilen tutuklama kararlarını değerlendirdi.

"HDP TERÖRE SIRTINI DAYAYIP, YARGI KARARLARINI TANIMADI!"

Milletvekili Ercoşkun, yaşanan süreci özetleyerek, şöyle konuştu: "Geçtiğimiz süreçte TBMM’de hakkında fezleke bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla ilgili bir karar alınmıştı. Bu karar sadece HDP milletvekillerine yönelik bir karar değildi. Bunların içerisinde Ak Parti, CHP ve MHP milletvekilleri de vardı. Fakat bu karardan sonra HDP, siyasi parti olma hüviyetinden ziyade terör örgütünün sözcülüğünü, tabiri caizse borazanlığını yapan bir tarzı benimsedi. Özellikle HDP eş başkanları 'Biz sırtımızı YPG’ye dayadık' tarzında hareket etti ve diğer taraftan mahkemelerin vermiş olduğu kararları tanımadı. İfade vermeyeceklerini beyan edip, 'Alabiliyorlarsa, gelip alsınlar' diyen bir yapı sergiledi. Bu süreçte AK Parti, CHP, MHP, bütün parti mensupları gidip ifadelerini verdi. Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri hukuksal bir karar vermiş ve bunun gereğini bütün milletvekilleri yerine getirdi. HDP’den bir milletvekili de gitti ifadesini verdi. Eğer diğer HDP'liler de ifadelerini vermiş olsalardı, bu süreç yaşanmayacaktı."

"TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL"

Milletvekili Ercoşkun, açıklamalarının devamında, HDP'nin sergilediği yaklaşıma eleştirilerde bulunarak, "Hem ifade vermeyeceksin, hem terör örgütüne terör örgütü demeyeceksin, hem o alçak hain katillere katil demeyeceksin. Elinde kanla, tabiri caizse bu ülkede terör örgütünün borazanlığını yapacaksın, ondan sonra da devletin bir taraftan şefkatli eli milletin üzerinde dolaşırken, diğer taraftan kudret eliyle karşı karşıya kalınca ağlayacaksın. Hatta terör örgütü mensuplarını eyleme çağıracaksın. Kusura bakmasınlar. Türkiye eski Türkiye değil. Hatta 15 Temmuz’dan sonraki Türkiye hiç değil. Bundan sonraki süreçte her türlü mücadele hukuk çerçevesinde, adalet çerçevesinde ama anlayanların anladığı dilden devam edecektir" diye konuştu. "MİLLETİMİZİN GÖNLÜNDEN GEÇENİ İCRA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ" Milletvekili Ercoşkun, HDP milletvekillerine yönelik tutuklama kararlarının kamuoyundaki yansımalarına da yorum getirerek, şunları söyledi: "Bu manadaki sürecin çok olumlu olduğunu, hatta sokakta, Göynük’te, Seben’de, Kıbrıscık’ta, Gerede’de, tüm ilçeleri saymaya gerek yok, her tarafta 'Bunlar ne zaman mahkeme karşısına gelecek?' diyen vatandaşlarımızın haklı serzenişlerine en güzel cevabın verildiğini düşünüyorum. Bundan sonraki süreçte mücadele yine hukuk çerçevesinde yürüyecektir. Bize akıl vermeye kalkışan Avrupa Birliği ve Amerika’nın da ne yapmaya çalıştığını, nasıl çifte standartlı hareket ettiğini de biliyoruz. Biz milletimizin sesi olmaya milletimizin gönlünden geçeni icra etmeye devam edeceğiz.”


Editör: E. Candan