Göynükte turizm haftası

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Turizm Haftasını kutladı.

Göynükte turizm haftası
21.04.2016 - 15:31

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Turizm Haftasını kutladı.

Orhan Çalış Çok Programlı Anadolu Lisesinin hazırladığı ilçe programına ilçe kaymakamı Ahmet Oğuz Aslan, Garnizon Komutanı Yaşar Oğuz Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Günay Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit, ilçenin daire amirleri, okul yöneticileri, veliler, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Turizm konusuna toplumun ilgisini çekmek, yapılan çalışma ve tanıtımları duyurmak amacıyla her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında “Turizm Haftası” kutlamaları yapılıyor.

Turizm Haftası kutlamalarının önemine değinen İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit, yaptığı açıklama da, “Bacasız sanayi olarak da kabul edilen turizm, hepimizin gayet iyi bildiği gibi, ülkemizin zenginleşmesi, tanıtılması, devletimizin güçlenmesi, insanımızın refah içinde mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için çok büyük bir önem taşıyor.

“ÖĞRENCİLERDE TURİZM İLE İLGİLİ BİR FARKINDALIK OLUŞTURMAK ÇOK ÖNEMLİ”

Birçok medeniyete beşiklik etmiş, bu medeniyetlerden kalma çok zengin bir tarihi mirasa sahip, doğal güzellikleriyle bir cenneti andıran, aynı anda dört mevsimi yaşayabileceğimiz, kıtalar arasında bir köprü konumunda olan ülkemizin, turizm zenginlikleri bakımından dünyanın sayılı merkezlerinden olması turiste ve turizme yapılacak yatırım anlamında çok önemlidir. İşte bölgemizin turizmi, özellikte de Akşemsettin Hz.’leri dolayısı ile inanç turizmi en canlı olan şirin ilçemiz Göynük’te turizm adına yapılan her bir çalışma önem arz etmekte. Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün okullarda turizm haftası dolayısı ile resim, şiir, kompozisyon yarışmaları düzenleyerek ilçede ve öğrencilerde turizm ile ilgili bir farkındalık oluşturup, turizm bilinci oluşturmak istemesi inanç, kültür ve doğa turizm şehri olan Göynük için önem arzetmektedir” ifadelerini kullandı.

“ÜLKEMİZ TAM BİR AÇIK HAVA MÜZESİ GİBİ”

 Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan öğrenci, Sümer’den Hitit’e, Lidya’dan Bizans’a, Selçuk’tan Osmanlı’ya kadar birçok imparatorluğun kalbi Türkiye sınırlarında atmıştır diye başladığı konuşmasına şöyle devam etti;

 “Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemiz, bu denizleri birbirine bağlayan İstanbul ve Çanakkale boğazları ile doğa turizmi açısından çok önemlidir. Doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her toprağında ayrı bir hazine, her köşesinde farklı bir zenginlik olan Türkiye’miz en eski çağlardan bu yana pek çok tarihi ve kültürel eserin tüm Anadolu topraklarına yayılması ve bunun sonucu olarak müthiş bir birikime sahip olmasıyla tam bir açık hava müzesi gibidir.  Tüm dinlerin buluşma noktası olan Anadolu, pek çok dinin kültürün de izlerini taşıyan yapılara ve miraslara sahiptir. Özellikle Hıristiyanlığa göre kutsal sayılan 7 kilise; Efes, İzmir, Bergama, Salihli, Alaşehir, Denizli ve Akhisar olarak belirlenmiş ve bu rotayı tamamlayanların Hac görevlerini yerine getirdiği varsayılmasıyla,  hem inanç hem de kültür turizmine,  yine iklim çeşitliliğinin de oldukça fazla oluşu hem yaz hem kış, hem doğa turizmine elverişli olmasına sebep olmuştur.”

Turizm, kültür, doğa ve yurt ile ilgili şiirlerin okunmasının ardından, Göynük Belediye Başkan vekilinin ilçe turizmine katkıları ile ilgili kısa bir konuşması akabinde turizme dönük katkıları ve projelerini içeren sunumun yapıldı. Göynük ilçesine ait tanıtım filminin izlenmesi sonrasında 10. sınıf öğrencilerinden oluşan bir ekip tarafından yöresel Göynük manileri okundu.

 

GENÇ TURİZMCİLER ÖDÜLLERİNİ ALDILAR

 

Turizm Haftası münasebetiyle ilçe genelinde düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları neticesinde dereceye giren öğrencilerin ödül töreni gerçekleşti.

Resim yarışmasında birinci olan Narzanlar İlkokulu öğrencisi Sefanur Çelik’e,  Şiir yarışmasında birinci olan Nejla Türk Ortaokulu öğrencisi Ümmü Rukiye Keskin’e  ve Kompozisyon yarışmasında birinci olan Orhan Çalış Ç.P.A. Lisesi öğrencisi Ebru Cihan'a ödüllerini İlçe Kaymakamı Ahmet Oğuz Aslan tarafından, Resim yarışmasında ikinci olan Narzanlar İlkokulu öğrencisi Mervenur Çiydem’e,  Şiir yarışmasında ikinci olan Akşemsettin A.İ.H. Ortaokulu öğrencisi Yağmur İclal Çay’a veKompozisyon yarışmasında ikinci olan Orhan Çalış Ç.P.A. Lisesi  öğrencisi Meral Çabuk'a ödüllerini Garnizon Komutanı Yaşar Oğuz Yılmaz tarafından ve  Resim yarışmasında üçüncü olan Göynük İlkokulu öğrencisi Sümeyye Tuna' ya, Şiir yarışmasında üçüncü olan Akşemsettin A.İ.H. Ortaokulu öğrencisi Şeyma Uysal'a ve Kompozisyon yarışmasında üçüncü olan Akşemsettin A.İ.H. Lisesi öğrencisi Özge Saltan'a Belediye Başkan Vekili Günay Can tarafından ödüllerin verilmesiyle program son buldu. Elif SARIHAN 


Editör: E. Candan