Göynüklü öğrencilerden örnek davranış

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çok önemli bir projeye daha imza attı.

Göynüklü öğrencilerden örnek davranış
26.02.2016 - 00:20

Göynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çok önemli bir projeye daha imza attı.

İlçede birçok komisyonlar kurarak eğitimi en temelden okul öncesinden, ilkokuldan başlayarak sıkı tutan bir disiplin içerisinde geleceğe emin ve sağlam adımlarla ilerlemeyi hedefleyen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, kurduğu “Akşemsettin Tanıtma Komisyonu” ile de Akşemsettin Hz.lerini ilçede bilinir kılmak bir farkındalık oluşturup ve tanıtmak istemişti. İlçede ki öğrencilerin bir farklılık görüp yaşamalarını, ufuklarını açıp büyük düşünmelerini sağlamak için de İstanbul’dan Marmara Üniversitesinin ‘Güneşin Çocuklarına Yardım Kulübü’ gibi ‘Sosyal Ben Derneği’ gibi dernekleri ilçeye davet ederek bir dizi etkinlik ve çalışma yapmıştı.

Geçen yıl İl düzeyinde ve ilkini düzenlediği GABİO (Göynük Akşemsettin Bilim Olimpiyatları)  projesi ile de dikkatleri çeken Göynük İlçe Milli Eğitim, Eğitim öğretimin birinci kanaat döneminde de Milli Eğitim Bakanlığı’nca yurt geneli düzenlenen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” adlı proje yarışmasına da “Bilgi Mikrofonu” adlı projesi ile katılıp, ülke genelinde bin 47 başvuru arasında Göynük ortaokulunun  “Bilgi Mikrofonu” adlı projesi ile Marmara Bölge birincisi olmuştu.  Daha önce birçok projesine ve çalışmalarına yer verdiğimizGöynük İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü şimdi de  “Okumak Değerlidir” adlı projesi ile yine dikkat çeken bir çalışma yaptı.

GÖYNÜK’TE OKUMAK ARTIK ÇOK DEĞERLİ

Projenin adına neden  ‘Okumak Değerlidir’ dediklerini şöyle ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Şit: Birincisi okumanın kendisi değerli ve soylu bir eylemdir. İkincisi değerler eğitimine vurgu yapmak istedik. Çünkü: mensubu olduğumuz ve mensubu olmakla şeref duyduğumuz yüce dinimiz İslam’ın ilk emri Oku’dur. Yine ümmeti olmakla iftihar ettiğimiz Peygamberimiz Hz. Muhammed, ‘ben bir öğretmen olarak gönderildim’ der. Hz. Ali ise ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ demiş. Bütün bunları kendimize rehber kılarak okumayı değerli buluyoruz. Okumak değerlidir projemizi de çok önemsiyoruz, dedi.

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen projeye Diyar-ı Akşemseddin Yeşil Göynük Eğitim, Kültür, Kalkındırma ve Dayanışma Derneğiüzerinden başvuru yaparak ilçeye kazandırılan projeye ilçe kaymakamlığının da büyük desteği ve katkısı olmuş.

İlçedeki 8 ortaokul ve 7 ilkokuldaki 3,4,5,6,7. ve 8. Sınıf öğrencilerini kapsayan projenin uyguma süresi 6 yıl olacak. Projede 3. Sınıftan 8. Sınıfa kadar ilçede ki her bir öğrenciye ayda bir kitap olmak üzere yılda sekiz kitap verilecek. Verilen kitabı o ay okuyup bitiren öğrenci, kitabı Türkçe Öğretmenine vererek ikinci kitabı okumak için alacak. Ayda yaklaşık 200 sayfa ya da bir kitap olmak üzere dönemde 4’erden, yılda 8 ve 8’i bitirip mezun olana kadar ise en az 50 kitap okunacak olan projede İlk ve ortaokullarda okuyan öğrenciler ile bu okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenler arasında okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması hedeflenmiş. 

          Görüşüne başvurduğumuz İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Şit, Proje için önce bir ‘Kitap Seçim Komisyonu’ sonra  ‘İlçe Kitap Okuma Takip Komisyonu oluşturduklarını, İlçedeki okullarda 3. Sınıftan 8. Sınıfa kadar  öğrenim gören öğrencilerin sayısı kadar ve öğrenci seviyesine uygun kitap tespit edip temin ettiklerini, kitapları, okul olarak okul idaresine, sınıf olarak o sınıfın Türkçe Öğretmenine zimmetlediklerini, okullarda proje uygulamasında görevli her öğretmenin kendi sınıfında öğrencileriyle beraber kitap okuyarak örnek olacağını, ayrıca ‘‘Okumak Değerlidir’ Projesi web sitesi (www.okumakdegerlidir.com)kurarak projeye ait tüm bilgilerin, sitede yer alacağını ifade ettiler.

ŞİT: YÜKSEK KARAKTERLİ BİREYLERDEN OLUŞAN ÖĞRENCİLER YETİŞTİRECEĞİZ

İlçe Milli Eğitim Müdürü Şit, projenin amacı içinde şunları söyledi: Göynük ilçemizdeki 8 ortaokul ve 7 ilkokulumuzdaki öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak; öğrencilerin kendilerini daha rahat ifade etmelerini sağlamak, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini bununla birlikte milli ve manevi değerlerimizi önemseyip özümsemelerini desteklemek istiyoruz. Öğrencilere kitap okuma alışkanlığı kazandırarak, toplumsal duyarlılık ile yorumlama bilgi ve becerisi kazandırmak istiyoruz. Böylece analitik düşünebilen, düşündüğünü doğru ve açık bir şekilde ifade eden, algılama gücü yüksek, yorumlayabilen, sorgulayan, tartışan, doğruların tek noktadan değil çeşitli bakış açılarıyla ortaya çıkacağını kavramış, estetik duygusu ve güzellik anlayışı gelişmiş, kültürlü, bilinçli milli ve manevi değerlere sahip yüksek karakterli bireylerden oluşan öğrenciler yetiştirmiş olacağız, dedi.         

Ayrıca öğrencilerimize dünyaya, olaylara, insanlara farklı açıdan bakma alışkanlığı kazandırarak, kavrama güçlerini geliştirmek istediklerini öğrencilere etkili düşünebilme, yazabilme ve problem çözme becerileri kazandırmayı hedeflediklerini ifade ettiler.

PROJENİN ÖDÜLLERİ: ÇANAKKALE, İSTANBUL VE ABANT GEZİLERİ

İlçe milli eğitim müdürü projede güçlü bir motivasyon sağlamak için ödüllendirmelerde bulunacaklarını da ifade etti. Proje kapsamında Okul ve ilçe düzeyinde dereceye giren 40’ar öğrenci ve 5’er sorumlu öğretmeni 2 günlük Çanakkale ve İstanbul Kültür gezilerine ücretsiz olarak göndereceklerini ifade eden ilçe milli eğitim müdürü gezilerin ayrıntısı ile ilgili de şunları söyledi:

İlçe düzeyinde 7.ve 8. Sınıflarımızın her şubesinin 1. sini Çanakkale Gezisine, 5. ve 6. sınıflarımızın şube birincilerini İstanbul Gezisine, 3. Ve 4. sınıfların her şube birincisini de Abant Gezisine ücretsiz göndererek ödüllendireceğiz, dedi.

Ayrıca okunan kitaplardan sorumlu olmak kaydıyla ilçe bazında yapacağımız yazılı ve sözlü sınavla tespit edeceğimiz 3. Sınıftan 8. Sınıfa kadar her ilçe birincisini de ayrıca ödüllendireceğiz.

ŞİT, BU PROJE TÜRKİYE’DE BİR İLK

İçinde bulunduğumuz eğitim camiasında kitap ve okuma ile ilgili yapılan çalışmalar ya sınıf düzeyinde ya da okul bazında olmuştur. Çoğu zaman da Türkiye geneli kitap toplama kampanyaları düzenlendiğini görüyoruz. Toplanan kitapların her biri farklı ve her birinin seviyesi ve içeriği farklı olabilmektedir. Bizim “okumak değerlidir” adlı bu projemizde ilçe düzeyinde her sınıf bazında her öğrenci aynı anda aynı kitabı okumaktadır. Bu anlamda diyebilirim ki bu proje Türkiye’de bir ilktir.

 Bolumuzun güzide basınının temsilcilerinin belki kimi ulusal basınımızın destek, işbirliği ve yardımlarıyla bu proje geniş kesimlere duyurulması sağlanarak, projenin ülkemizin diğer il ve ilçelerinde de örnek teşkil etmesinin sağlanabilmesinin önemli olduğunu ifade etti.

 Milli Eğitim Müdürü Şit, Eğitim ve Eğitimciyi önemseyen ve hiç bir zaman desteğini bizden esirgemeyen ilçe Kaymakamımız Sayın Ahmet Oğuz Arslan’a,  bu proje fikrinin bizde oluşmasına sebep olan eski İlçe Kaymakamımız Sayın Mehmet Nuri Çetin’e, geceli gündüzlü çalışan komisyonlarda ki öğretmenlerime, projemizin İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığına başvurusunda desteğini esirgemeyenDiyar-ı Akşemseddin Yeşil Göynük Eğitim, Kültür, Kalkındırma ve Dayanışma Derneği Başkan ve Yönetim Kuruluna, ilçede ki tüm idareci ve öğretmenlerime, projenin kahramanı  ve proje Koordinatörümüz Göynük Ortaokulu Müdürümüz Faruk Kahraman’a  ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürüm Murat Elaydın’a teşekkür ediyorum dedi.

Haber Elif SARIHAN 


Editör: E. Candan