Üniversiteli öğrenciler laptoplarına kavuştular

Bolu Belediyesi tarafından ‘Eğitime %100 Destek Projesi’ kapsamında bu yıl 7.’incisini düzenlediği laptop dağıtım töreninde 1043 öğrenciye laptopları verildi.

Üniversiteli öğrenciler laptoplarına kavuştular
14.02.2016 - 18:38

Bolu Belediyesi tarafından ‘Eğitime %100 Destek Projesi’ kapsamında bu yıl 7.’incisini düzenlediği laptop dağıtım töreninde 1043 öğrenciye laptopları verildi.

Bolu Belediyesi tarafından 2009 yılında başlatılan ‘Eğitime %100 Destek Projesi’ kapsamında her yıl düzenli olarak Bolu Merkez İlçedeki lise ve dengi okullardan mezun olduktan sonra 4 yıl ve üzeri örgün eğitim yapan üniversitelerden birine kayıt yaptırmış bütün öğrencilere laptop hediye ediliyor.

Bolu Belediyesi Karaçayır Nikah Salonunda düzenlenen programın sunuculuğunu Televizyon sunucusu ve yazar İkbal Gürpınar yaptı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, "Rabbim bana sizlere hizmet etme şerefi bağışladı. Böyle bir yerde Belediye Başkanlığı yapmak bizim için bir şeref. Bizler Bolu için iyi işler yapmaya çalışıyoruz, şehri geleceğe taşıyıp bir dünya kenti oluşturmaya çalışıyoruz. Bu işleri yaparken çocuklarımıza da destek vermeye çalışıyoruz. Bolu Belediyesi olarak ‘Eğitime Yüzde 100 Destek’ sloganıyla 7 yıl önce başlattığımız başarılı öğrencilerimizi diz üstü bilgisayar ile ödüllendirdiğimiz kampanyamızda bugün yine anlamlı bir tören için bir aradayız. Bildiğiniz gibi Belediye olarak 2009 yılından önce eğitime destek amaçlı burs veriyorduk.  2009 yılından bu yana ise ortaöğretim kurumlarından mezun olan ve en az 4 yıl örgün eğitim veren üniversitelerden birini kazanan öğrencilerimize bilgisayar hediye ediyoruz. 2014 yılından itibaren de doktora ve yüksek lisans yapan gençlerimize bilgisayar vermeye başladık. Bu yıl ise ilk kez açık öğretim lisesini bitirip üniversiteyi kazanan öğrencilerimize de bilgisayar hediye edeceğiz.İşte başarılı öğrencilerimizi ödüllendirmek, motive etmek amacıyla çıktığımız bu yolda 7 yılda toplam 4 bin 502 gencimize bilgisayar hediye ettik. Bugün liseyi Bolu’da okuyup 4 yıllık fakülte kazanan 1043 öğrencimizi dizüstü bilgisayarlarına kavuşturmak için bir aradayız. Türkiye’de Kocaeli Belediyesi’nden sonra ikinci belediye olarak 2009 yılında bu projeyi başlatmıştık. Bugün ise Türkiye genelinde Bolu ölçeğinde bu hizmeti veren tek belediye olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. En iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. Her şey geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz için. Gençlerimizin yanında olmak, başarılarına destek olmak bizleri çok mutlu ediyor. Bu vesile ile bilgisayar almaya hak kazanan öğrencilerimizi tebrik ediyor ve tüm öğrencilere başarılı bir eğitim yılı diliyorum.

Dünyanın şu anda bilişim çağını yaşadığını ve dünyanın bir yerinde olan bir olayın anında dünyanın diğer tarafında duyulduğunu dile getiren Vali Baruş, " Bugün dünyanın herhangi bir yerinde bir hadise olursa dünyanın diğer tarafındaki insanlarına bilişim yoluyla anında nakledilebiliyor. Bu bilgi çerçevesinde biz eylemlerimizi hareketlerimizi, tavırlarımızı belirliyoruz. İşte bilgi edinme konusunda çok geniş olanaklara sahip olan gençlerimiz bilişim teknolojilerini kullanarak hem bilgi dünyalarını zenginleştirecekler hem de sahip oldukları bilgileri pratik hale getirmek için  şuur sahibi olacaklar ki gençlerden beklediğimiz budur. İlim sahibi, bilgi sahibi olmak yetmez. İnsanlığa faydalı olmak, toplumumuza faydalı olmak için marifet sahibi olmak gerekir. Ben bütün gençlerimizin bu şuurda yetiştiklerini biliyorum. Bizim ümit bağladığımız Bolulu gençlerimizin, Türkiye'deki gençlerimizin gelecekteki büyük Türkiye'de çok önemli pay sahibi olacağını da biliyorum. Yeter ki bize sağlanan imkanları iyi değerlendirelim ve bunları ülkemizin faydasına kullanalım " şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından 2009 yılında başlatılan ve bugüne kadar toplamda 4502 öğrenciye verilen laptop bilgisayarlar bugün de 1043 öğrenciye dağıtıldı. Dağıtım kapsamın ilk laptop bilgisayarları öğrencilere Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ve protokol üyeleri tarafından verildi.


Editör: E. Candan