Mera islah çalışması yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce yürütülen mera ıslah ve amenajmanı projeleri kapsamında çalı ve dikenlerle ilaçlı mücadele yapıldı

Mera islah çalışması yapıldı
16.09.2015 - 02:13

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce yürütülen mera ıslah ve amenajmanı projeleri kapsamında çalı ve dikenlerle ilaçlı mücadele yapıldı.

İlimiz Mudurnu İlçesi Dedeler Köyünde devam etmekte olan mera ıslah ve amenajmanı projesi kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelleri gözetiminde köy halkının da katılımı ile mera ıslah çalışmalarına devam edildi.

Bu kapsamda meralarda önemli bir sorun haline gelen karaçalı ve dikensi bitkilerle mücadele için yabancı ot ilacı (herbisit) uygulaması yapılarak mera alanlarının bu istilacı bitkilerden temizlenmesi amaçlandı.

Bu uygulama ile birlikte kısıtlı olan mera alanlarının daha kullanılabilir hale getirilerek üreticilerin daha karlı bir hayvancılık yapabilmeleri sağlanmış olacak. Mudurnu İlçesi Dedeler Köyü meralarında yaklaşık 50 da alanda yapılan bu çalışma ile mera üzerinde bulunan özellikle karaçalı gibi istilacı bitkiler hayvanların otlamasına engel teşkil ettiğinden yabancı ot ilacı( herbisit) uygulaması ile mera alanından temizlenerek otlatma alanı arttırıldı. Uygulama başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.


Editör: E. Candan