Milli mücadele günlerini kaleme aldı

Mehmet Tunçkol tarafından yazılan “Milli Mücadele Günlerinde Bolu” ve Mehmet Tunçkol tarafından hazırlanıp Selim Sarıbay tarafından yazılan, “İstiklal Savaşı’nda Mudurnu Bolu Düzce” isimli kitapların tanıtımı Mudurnulular Derneği’nde yapıldı.

Milli mücadele günlerini kaleme aldı
3.09.2015 - 22:50

Dernek üyelerinin yoğun katılım gösterdiği tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Mudurnulular Derneği Başkanı Celalettin Çelebi şunları söyledi;

“Derneğimiz kurulduğu 1991 yılından buyana sosyal kültürel faaliyetler kapsamında birçok çalışmaya imza atmıştır. Derneğimiz bu çalışmaları 2006 yılından buyana bülten olarak yapmaktadır. Bültenlerimizde ana tema tarih- kültür-doğa olmuştur. Bugüne kadar yedi bülten yayınladık. Bültenlerimizde Mudurnu’muz başta olmak üzere birçok yeri ve konuyu işledik. 20.000 binin üzerinde bültenlerimizi ücretsiz olarak dağıttık. Bültenlerimiz gelecek kuşaklara aktardığımız birer kaynak kitaptır. Bültenlerimizde yazılan her yazı uzun araştırmalar ve çalışmalar neticesinde hazırlamaktadır. Mutlaka kaynağı belirtilmiştir. Bu çalışmalar kamuoyunda olumlu bir şekilde karşılanmakta, takdir görmekte ve örnek alınmaktadır. Unutulmaya yüz tutmuş, örf ve adetlerimizi yeniden hatırlamaya başladık. Doğal güzellilerimizin farkına vardık.

Tarih boyunca Mudurnu ve çevresinde yaşanan olumsuzluklara karşı Mudurnu’muzun verdiği mücadeleleri işledik. Bu kapsamda derneğimiz kültürel çalışmalar kapsamında 2 adet kitap yayınlamıştır. Kitaplarımızı derneğimiz üyesi Sayın Mehmet Tunçkol Hocamızın uzun, titiz, araştırmaları ve çalışmaları sayesinde hazırlanmıştır. Birinci kitabımız İstiklal Savaşı’nda Mudurnu, Bolu, Düzce başlıklı kitabımız kitapların içeriği hakkında fazla konuşmak istemiyorum ama şunu söyleyebilirim, her Mudurnulu bu kitapta kendinden. Dedesinden ninesinden sülalesinden birisini bulabilir. Ecdadımızın vermiş olduğu eşsiz mücadeleyi göreceksiniz. İkinci kitabımız milli mücadele günlerinde bolu başlıklı kitabımız. Bu kitabımızda istiklal savaşında Bolu’da yaşanan olayların tanığı olanların anılarına yer verdik. Bolu’da verilen mücadelenin, var oluş destanıdır. Bu kitabı okurken gözleriniz yaşaracak içinizde fırtınalar kopacak. Yapılan asil mücadelenin farkına varacaksınız.

Bu kitaplarda 115 fotoğraf yayınlanmıştır. Birçoğu ilk defa yayınlanmaktadır. Tarihimizin görsel kanıtlarıdır. Fotoğraflar kuşe kâğıda basılmıştır. Bu kitapların basılmasında bizlere maddi manevi desteklerini esirgemeyen Akif Aydın’a, Hilmi Ayaz’a Matbaacımız Sabri Çavuşoğlu’na teşekkürlerimizi sunarım.”

“Mücadeleden ders almazsak, bu vatanı bize dar ederler”

Çelebi’nin ardından konuşan, kitabın yazarı Mehmet Tunçkol ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Bir kitap ve bir bülten çalışması hazırladık. Kitaplarımız yayınlandı, bültenimiz büyük bir olasılıkla Kasım ayında yayınlanacak. Bizi bu çalışmalara yönelten, bu çalışmaları yapmamda güç sağlayan çok sade bir amacımız var.

Bize bu toprakları bağışlayan, borçlu olduğumuz, milli mücadele, bağımsızlık kavgamızın ismini bildiğimiz, ismini bilemediğimiz önderlerin unutulmamasını diliyoruz. Bu topraklar kolay vatan olmadı. Bu toprakları vatan yapmak için dedelerimiz, onların büyükleri ve onların büyükleri kanlarını canlarını bu topraklara döktüler. Bu ülkenin insanları emperyalizme karşı, batı sömürgenliğine karşı dünyadaki ilk anti emperyalist mücadeleyi yükselttiler. Eğer biz bu mücadeleden ders alamazsak, bu mücadeleyi ve büyüklerimizi unutursak, bu vatanı bize dar ederler. Kitaplarımıza destek veren Akif Bey’in bir cümlesi çok önemliydi bizim için. Kitaplarımız maddi manevi destek sağlayan arkadaşımıza kitaplarımızın hazırlıklarını sunduk ve bize döndü şöyle dedi;

‘Gün birlik günüdür’ dedi. O bize yetti. Kitaplarımıza destek olmak isteyenlerin maddi desteklerini kabul etmedik. Ben bu çalışmaları yaptım bu çalışmaları yaparken pek çok arkadaşımın desteğini gördüm. Bu bir ekip çalışmasıdır. Mudurnulular Derneği’nin yanı sıra bu kitapta emeği olan pek çok arkadaşımın eli var izi var. Onlara da çok teşekkür ediyorum.”


Editör: E. Candan