ErcoşkunMuhalefet neye itiraz ettiğini bile bilmiyor

AK Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun, İç Güvenlik Paketi ile ilgili açıklamalarda bulunarak "Muhalefet partileri neden itiraz ettiğini bile bilmiyor" dedi.

ErcoşkunMuhalefet neye itiraz ettiğini bile bilmiyor
22.02.2015 - 19:59

Ülkemizde şiddet olaylarının yaygınlaştığı polisin yetki ve görevleri uygulamasında ortaya çıkan zaafların ortadan kaldırılması adına bir böyle bir pakete ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Ercoşkun, "Muhalefet pakete polis devletine yol açacak şeklinde eleştiri yönelterek kamuoyunun kafasını karıştırmaya çalışıyor. Böyle bir durum söz konusu olmadığı gibi daha da güvenceler geliyor. Birtakım acele ve suçüstü hallerinde polis mahkeme kararı olmadığı için arama yapamıyor ve suçun önlenmesinde birtakım zafiyetler ortaya çıkıyor. Verilen yetkiyle arama yetkisine sahip olacak polis, arama gerekçesini de bir tutanakla arama yapan şahsa vermek zorunda olacak" dedi.

Ercoşkun açıklamasına şu şekilde devam etti; "Yine gözaltı süresi ile ilgili uygulanan sistem bütün dünyada uygulanan sistem. Almanya, Amerika, Belçika ve Fransa’da polisin 24 saatten daha fazla gözaltında tutma yetkisi var. Burada da insan hakları ve evrensel hukuk açısından herhangi bir mahsur yok.”

Ercoşkun; “Molotof kokteyli patlayıcı ve yaralayıcı bir maddedir. Molotof kokteylinin suç sayıldığını zaten ceza kanununda görüyoruz. Ama, Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu’nda molotof kokteyli silah sayılmadığı için polisin yetkisinde zafiyet söz konusu oluyor. Yine gösterilere yüzünü kapatarak girenin gösteri amacıyla değil, suç amacı taşıdığı görülüyor. Bu, kamu güvenliğini, başkalarının özgürlüğünü engelleyen bir durumdur. Bunu engellemek devletin birinci görevidir. Bununla ilgili ceza artırılıyor." dedi.

"Muhalefet neden itiraz ettiğini bilmiyor"

Ercoşkun; "Muhalefet bunlara itiraz ediyor. MHP, CHP, HDP üç muhalefet bir araya gelmiş ‘bu yasayı geçirmeyeceğiz’ diyor. Neden geçirmezsiniz diye sorduğumuzda maddelerle ilgili bir tek olumlu düşünceleri yok. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çalışacağız ve bu paketi yasalaştıracağız, bunda da kararlıyız.”

"İç Güvenlik Paketi neler getiriyor"

Ercoşkun iç güvenlik paketinin neler getireceğini maddeler halinde açıklayarak sözlerini şöyle bitirdi; "Toplantı ve Gösterilerde Molotof kullanılması yasaklanıyor, Molotof ve demir bilye sapanla gösterilere katılanlara cezalar geliyor, Molotof ile cana kastetmek isteyene karşı, polise saldırıyı etkisiz kılacak ölçüde silah kullanma yetkisi geliyor, Toplantı ve Gösterilerde yüzünü kapatarak kimliğini gizlemek yasaklanıyor, Bonzai vb uyuşturucu kapsamına alınarak cezalar artırılıyor, Polise suçüstü hallerinde ve ağır suçlarda 24 saate kadar gözaltı yetkisi veriliyor, Polise acele hallerde arama kararı verebilmesi imkanı getiriliyor (24 saat içinde hakim kararı alacak), Polis Eğitimi çağdaş ve demokratik sisteme uygun hale getiriliyor, Emniyet teşkilatı yeniden yapılanıyor, polisler kıdeme göre değil, liyakatına göre terfi edecek, Güvenlikte koordinasyon için Jandarma sicil ve atama yönünden de İç İşleri Bakanlığına bağlanıyor, Toplantı ve Gösteri yürüyüşlerinde polise kişiyi tehlikelere karşı koruma, uzaklaştırma tedbiri geliyor, Karakola gelmek istemeyen mağdur,müşteki ve tanık isterse ev ya da işyerinde ifade verebilecek, Eylemlerde vatandaşa verilen zararlar, zarar verenden rücu edilecek, bu konuda zamanaşımı süresi iki katına çıkıyor, Vali ve kaymakamların kamu düzenini sağlamaya yönelik tedbirlerine uymayanlara hapis cezası geliyor. dedi.


Editör: E. Candan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız