ERCOŞKUN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmede bulundu.

ERCOŞKUN GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ
13.05.2014 - 09:53

    Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun düzenlediği basın toplantısıyla gündeme dair değerlendirmede bulundu. Ercoşkun Bolu’da gerçekleştirilen Tarım Çalıştayının önemini anlatarak üreticiler için için birçok önemli kararın burada alındığını ifade etti.

   Ak Parti Bolu Milletvekili Ali Ercoşkun gündemi değerlendirdi. Engelliler Haftası nedeniyle Engelsiz çay bahçesinde gerçekleştirilen açıklamada, Ercoşkun ilk olarak Engelliler Haftasını kutlayarak, duyarlılığın artmasını diledi.  Ercoşkun, Bolu tarımını geliştirmek, sorunlarını çözüme kavuşturmak  ve çiftçiye daha ürün elde edilmesi için gerçekleştirilen  Tarım Çalıştayının sonuçlarını anlattı. Bolu’da tarım ve hayvancılıkla ilgili 79 adet sorun tespit edildiğini dile getiren Ercoşkun; “Bolu’da tüm Tarım Bakanlığı yetkililerinin katıldığı tarım çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştaydaki kararları ben çok önemsiyorum. Bu çalıştayın farkı vardı: Bolu’da tarım ve hayvancılıkla ilgili ne kadar söz söyleyecek kurum, kuruluş, STK varsa bir tarafa geçtiler. Diğer taraftan da Bakanlık genel müdürleri ve müsteşarları diğer tarafa geçti. Çalıştay sonunda da 79 tane sorun ve talep ifade edildi. Soruların direkt muhatapları da neler yapabileceklerini cevap olarak verdiler. Ayrıca tüm sorunların bir yılda çözümlenebilmesi için de 1 yıllık eylem planı yapıldı. Örneğin Mudurnu Taşkesti beldesini ilgilendiren fındık desteklemesinden, bu bölgede faydalanamayan çiftçilerimizin bu desteklerden faydalanması için karar bu toplantıda verildi. Bu çok önemli bir meseleydi. Hemen yanında Dokurcun’un faydalandığı ama bizim çiftçilerimizin faydalanamadığı fındık desteklemesi kararı alındı” dedi.

“10 YILLIK ZARAR KARŞILANACAK”

    10 yıldır patates nematod hastalığı nedeniyle karantinada tutulan Dörtdivan’daki topraklarla ilgili örnek bir karar alındığını söyleyen Ali Ercoşkun, “Dörtdivan’da çok geniş tarım arazilerimiz var. Ama bu tarım arazilerinde bir patates hastalığı söz konusu. Bu patates hastalığında dolayı 10 yıldır alanlar ekime kapalı. Orda bu sorunun devam ettiğini dile getirdik. Çalıştaydan çıkan karar sonucu alanları ekememekten dolayı vatandaşımızın uğradığı zararı Bakanlık karşılayacak. Bu çok önemli bir adım.  Çiftçimiz 10 yıldır bu toprağı ekemedikleri için gelir elde edemiyorlardı. Şimdi toprağını ekemediği için Tarım Bakanlığı çiftçimize bir bedel ödeyecek. Belki tüm geliri sağlamayacak ama nefes almasını sağlayacak bir karardır” diye konuştu.

“LABORATUAR GELİŞECEK”

   Beyaz et sektöründe tahlil yapmak için Ankara’ya gidildiğini belirten Ali Ercoşkun; “Diğer taraftan beyaz et sektöründe bazı ürünlerle ilgili tahlillerin Ankara’da gerçekleştirdiğini ama bunun Bolu’da yapılmasının sektör için önemli olacağını belirttik. Bolu’da zaten bir laboratuarımız var. Ama bunun daha geniş yetkilerle oluşması ve boyu tahlilleri yapabilir seviyeye gelmesi beyaz sektörü için önemliydi. Bunun da kararı alındı. Bu çalıştayın en etkili, en verimli çalıştay olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu eylem planının bakanlıktan imzadan çıktıktan sonra yine basın vasıtasıyla Bolulu vatandaşlarımıza tarım ve hayvancılıkla ilgili paylaşacağız” dedi.

“TARIM ARAZİLERİNİN BÖLÜNMESİ OLAYI KALKTI”

   Tarım arazilerinin küçük parçalara ayrılmasını engellemek adına yapılan kanuni düzenleme hakkında bilgi veren Ali Ercoşkun, “Toplantıdaki en önemli gündem maddelerinden biri de Bolu’daki tarım arazilerinin büyüklüğü idi. Özellikle Bolu merkezdeki tarım arazilerinin büyüklüğü bir buçuk dekara kadar düştü. Bu neyi sağlıyor? Miras hukukunda gelen bir dezavantajla araziler intikal ettikçe çocuklar arasında bölünüyor. Bölündükçe de verim ortadan kalkıyor. Bu Türkiye’nin meselesidir. Geçtiğimiz hafta bütün partililerin destek verdiği bir kanuni düzenleme ile bundan öncekilere dokunmuyoruz. Ama bundan sonra tarım arazilerinin bölgelere göre belirlenen büyüklüklerden aşağı düşmesi halinde yasaklayan, aynı Avrupa’daki gibi Türkiye’de tarım arazilerinin bölünmesi olayı kalktı. Burada bir milat konması lazım. Bundan önce gerçekleşen miras hukukuyla intikal eden arazilere bu uygulanmayacak. Ama bundan sonra tarım arazilerinin bölünmesi bu şekilde engellenecek” dedi.

“KANTARIN TOPUZUNU İYİ AYARLAMAK LAZIM”

    Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’nın kararlı davranması neticesinde başlayan yayla evi yıkımlarına da yorum getiren Milletvekili Ercoşkun; “Yaylaların kullanım amacı dışında kullanılmasına bizler de her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi karşıyız. Maksadını aşan kullanımların kanunlar çerçevesinde cezalandırılması, yıkım olayı doğrudur. Ama diğer taraftan yaylalarda bütün evler yıkılacak demek değildir bu. Hayvancılık yapacak insanlar sadece yaylacılık yapacak demek de değildir. Çünkü gelmiş olduğumuz noktada köylerde yaşayan insanların da büyük kısmı hayvanlıkla uğraşmıyor. Ama bir yayla kültürü vardır. Bu geçmişten, atadan, dededen gelen bu kültürün devam etmesi gerekir. Ama belli kurallarla devam etmesi lazım. Biz bununla ilgili bu dönem bir kanun çalışması yaptık. Yani TBMM’de yayların nasıl kullanılacağı, kimler tarafından kullanılacağı noktasında bir kanuni düzenleme yaptık. Kanunlar ilgili kurumların çıkardığı yönetmeliklerle uygulanır. Bu konuda yönetmelik hazırlanması devam ediyor. Yönetmeliğin çıkmasıyla beraber yaylaların daha derli toplu ve çevreye zarar vermeden yapılanmasıyla beraber önümüzdeki süreç devam edecektir. Sayın Valimizin atmış olduğu adımlar olumlu adımlardır  kantarın topuzunu da iyi ayarlamak gerekir”  dedi.


Editör: E. Candan