BOLUDA LEZZET YARIŞI BAŞLADI

Her ayın 14’ü birbirinden güzel etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor ‘2014 Bolu Yılı’ etkinlikleri kapsamında profesyonel aşçılarında katılımı ile 1.Ulusal Yemek yarışması ve Aşçılık Şampiyonasının startı coşkulu bir törenle verildi.

BOLUDA LEZZET YARIŞI BAŞLADI
15.03.2014 - 01:00

Her ayın 14’ü birbirinden güzel etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor ‘2014 Bolu Yılı’ etkinlikleri kapsamında profesyonel aşçılarında katılımı ile 1.Ulusal Yemek yarışması ve Aşçılık Şampiyonasının startı coşkulu bir törenle verildi.yemek yazarı sunucu Elif Korkmazel ile Emine Beder jüri üyeliği yaptı.


1.Ulusal Yemek yarışması ve Aşçılık Şampiyonasının startı Bolu Belediyesi önünde düzenlenen törenle verildi. Törene Vali Yardımcısı Ömer Eru, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu, AİBÜ Rektörü Hayri Coşkun, Sağlık Müdürü Mahmut Arık, Milli Eğitim Müdürü İbrahim Çavuşoğlu, ünlü yemek yazarı sunucu Elif Korkmazel ile Emine Beder katıldı. Yeniçağa Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’a isminin yazılı olduğu baş aşçı kıyafeti hediye edildi.

2014 Bolu yılı Mart ayı etkinliklerinde 14-15 Mart tarihlerinde yapılacak 1.Ulusal Yemek yarışması ve Aşçılık Şampiyonasına 250 şef katıldı.Yarışmacılar  dereceye girebilmek için ter döktü. Yarışma tavuk yemekleri, yöresel yemekler ve makarna hamurundan taze makarna yarışması ile başladı. Yemek yarışmasında yarışan Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen aşçılık ve turizm otelcilik lisesi öğrencileri arasından Türkiye’nin en iyi meslek lisesi belirlenecek.15 Mart tarihinde de devam edecek yarışmada Türkiye’nin en iyi üniversitesi belirlenecek.

AİBÜ Rektörü Hayri Coşkun, “2014 yılı Bolu için birçok şey ifade ediyor. Bu yarışma Bolu’nun lezzetleriyle anılması için çok önemli. Belediye Başkanımıza bu lezzetli yarışmaya öncülük  ettiği için teşekkür ederim. Bolumuz ve üniversitemizi bu yarışmalar çok güzel noktalara taşıyacaktır” dedi.

Yemek yarışmasında jüri üyeliği yapmak ve yemeklerin püf noktaları konusunda Bolulu bayanlara konferans vermek için Bolu’ya gelen ünlü yemek yazarı sunucu Elif Korkmazel ile Emine Beder konuşmalarında Bolu’da bulunmalarından memnuniyet duyduklarını belirterek; ”Bolu cennet gibi yemek ve doğal güzellikleri ile de insanları büyülüyor. Yemek yarışmasında yarışacak tüm yarışmacılara başarılar diliyoruz” diye konuştular.

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’da konuşmasında aşçılık deyince Dünya’da Bolu’nun akla geldiğini belirterek;”14 Bolu’nun plaka numarası İzzet Baysal Babamızın emaneti Ahmet Abimiz 2014 yılının Bolu yılı olmasını ve bu yılın her ayın 14’ünün etkinliklerle kutlanmasını istedi. Ocak ayında düzenlenen ilk etkinliğimize Ahmet abimiz eşi Solmaz Baysal hanımefendi ile katıldı.2014 yılı benim içinde çok önemli ben 2004 yılında belediye başkanı oldum. Tam 10 yıldır Boluluların hizmetindeyim. Bolu deyince akla aşçılık geliyor. Saray mutfağından günümüze kadar Bolu aşçılık ile ünlenmiştir. Önümüzdeki dönemde Bolumuzu temsil eden aşçılarımızın tamamını tespit edip Bolu’ya kazandıracağız. Köroğlu festivalinde Türk dünyasının bütün ülkeleri bir araya gelmiştik. Şimdi 1.Ulusal Yemek yarışması ve Aşçılık Şampiyonasında aşçılarımıza ev sahipliği yapmanın gururunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Vali Yardımcısı Ömer Eru'da yaptığı  konuşmada Bolu'nun turzim kenti olacağını belirterek; “Bolu 30 milyona hizmet eden Ankara ve İstanbul’un arasında bir il. Bolu önümüzdeki yıllarda turizm merkezi olacak. Aşçılık festivalinin Bolumuza hayırlı olmasını diliyorum. Bu tür festivallerle unutulmaya yüz tutmuş lezzetler genç kuşaklara aktarılacaktır” diye konuştu. Konuşmaların ardından protokol üyeleri yarışmacıların yemek yaptığı stantları  ziyaret ederek yemeklerin tadına baktı.


Editör: E. Candan