KUTLU BİR ÇOK PROJEMİZ VAR

İl Genel Meclis Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Mücahit Kutlu ‘Dipnot’ programının konuğu oldu.

KUTLU BİR ÇOK PROJEMİZ VAR
27.11.2013 - 09:04

İl Genel Meclis Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Mücahit Kutlu ‘Dipnot’ programının konuğu oldu. Bütçe görüşmeleri, İl Genel Meclisi’nin çalışmaları ve aday adaylık süreci hakkında bilgiler veren Kutlu, Karacasu’da yapılacak 5 yıldızlı otelin 2005 yılında başlayan çalışmalara dayandığını vurguladı ve “Valimiz, Milletvekilleriniz ve İl Teşkilatımız ile birlikte hareket ediyoruz. Birileri bizi eleştiriyor ama amaçları üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. İnsanları karalayarak yanlış bilgilendiriyorlar” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Aday Adayı Mücahit Kutlu Köroğlu Televizyonu’nda canlı yayınlanan ‘Dipnot’ programına konuk oldu. Kasım Ayı toplantılarında görüşülen 2014 bütçesi hakkında bilgiler vererek programa başlayan Mücahit Kutlu Karacasu’da bulunan su ve 5 yıldızlı otel ihalesinin sonuçlanmasının ardından kamuoyunda yer alan bazı eleştirilere sert bir şekilde cevap verdi.

 

“AHMET’E AYRI, MEHMET’E AYRI ŞARTLAR SUNMUYORUZ”

Mücahit Kutlu, “Bizi eleştiren arkadaşlar 2005 yılından bu yana süreci bilmelerine rağmen insanları karalayıp iftira atma yolunu seçiyorlar. Bu çalışmalarımız sadece benim gayretlerimle olmuyor. Bolu’nun menfaatleri için Sayın Valimiz, Milletvekillerimiz ve İl Teşkilatımızla birlikte hareket ediyoruz. Ahmet’e ayrı, Mehmet’e ayrı şartlar sunmuyoruz. Şartnamemiz ortadadır. Tek isteğimiz Bolu’nun yatırımları kazanması” dedi.

 

“KİMSE ZANNETMESİN Kİ; AKŞAM AKLIMIZA GELDİ, SABAHLEYİN UYGULANDI”

Mücahit Kutlu konuyla ilgili şöyle devam etti; “Şu anda bizim Karacasu ile ilgili olarak gerçekten önemli çalışmalarımız var. Bu çalışmalarımız hem sondaj, hem de geçen hafta itibariyle bir ihaleyi gerçekleştirdik. 5 yıldızlı bir otel ihalesi. İnanın hiç kimse zannetmesin ki bu akşam aklımıza geldi sabahleyin de uygulandı. Biz Karacasu ile ilgili çalışmalarımıza 2004-2009 yıllarında görev yaptığımız, birlikte çalıştığımız ve birlikte görev aldığımız sorumlu olduğumuz arkadaşlarımızda çok iyi bileceklerdir, o zamana, 2005 yılına dayanır. Temel o zamandır. Hatırlayın; Karacasu’da şu anda 120 dönümlük bir arazimiz var. 1997 yılına kadar birçok defa ihale edilmiş. 1997 yılında da ihale edilmiş. Peki, o zaman 1999 depremi girdi, depremden sonra ihaleyi alan firma teminatını da yakarak ihaleden çekildi. Sebep neydi? Bir tek sebep var, o da; Karacasu’da ben şu kadar yatırım yapacağım, bu yatırımın karşılığında ben termal bir otel yapmak istiyorum, 5 yıldızlı ve termal otel de yapacağım için buradaki en önemli ihtiyaç su. Dolayısı ile bana suyu garanti edin denildi. Dolayısı ile o gün, 1999-2000 yılında bu su garanti edilemediği için firma tek taraflı olarak ihaleden çekildi ve fesih etti.”

 

“KAMUOYU YANLIŞ YÖNLENDİRİLMEMELİ”

Kendisini eleştirenlere cevap veren Kutlu, “Bizde birçok defa eleştirilerde geliyor ama bize eleştiri yapan kardeşlerimizde dikkatle takip etmeliler. Sadece onlarda aklına geldiği gibi yazı yazmamalılar. Soru somadan, kendilerine bir cevap verilmeden düşünüp kamuoyunu da yanlış yönlendirme içerisine girilmemeli” dedi.

 

“KÖYLERİN ÇÖPLERİNİ TOPLUYORUZ”

İl Genel Meclisi olarak köylerde başlatılan çöp toplama işleminin önümüzdeki süreçte tüm köyleri kapsayarak devam edeceğini açıklayan Mücahit Kutlu, 3 yıldan beri köylerin yüzde 60’ının çöplerini topladıklarını söyledi. Kutlu, “Biz İl Genel Meclisi ve İl Özel İdaresi olarak toplumumuzun her alanda yaşam kalitesini yükseltmek amacı ile birçok faaliyet içerisindeyiz. Bu faaliyetlerimizde kırsal kesime yönelik faaliyetlerimiz gerçekten hizmetlerimizin ana damarını, can damarını oluşturuyor. Bu arada eğitimden sağlığa, turizmden tarıma, soysal hizmetlerden emniyete, jandarmaya kadar, gençlik hizmetleri ve spora kadar bir çok alanda faaliyet gösteriyoruz. Bu alanların tamamında insanımızın yaşam kalitesini, hayat kalitesi yükseltmeyi amaç ediniyoruz. Yani her alanda insanımıza hizmet etme düşüncemiz var. Sadece hizmetimizi belli alanlara yöneltmek, sadece o alanlarla insanımıza hizmet etmek değil. Yelpazeyi 180 derecelik bir açıyla açarak tüm insanımıza her alanda hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Tabi şu anda köylerimizde yaklaşık 3 yıldan beri çöp toplama faaliyetini yürütüyoruz. İnşallah bu önümüzdeki yılda, 2014 yılı içerisinde de yine hedefliyoruz ve yine aynı şekilde devam edeceğiz. Şu anda yaklaşık nüfusumuzun %60’ından topluyoruz. Tabi bu yaklaşık 90 civarında köy ve mahallelerle bir birim demektir. Bu da baktığınızda nüfusun % 60’ına tekabül eden bir hizmet. Bir de Bolu’da 114 tane köyümüzün ve 150 tane de mahallemizin olduğunu var sayarsak ta çok dağınık bir yapı içerisindeyiz. Bu maliyet ve külfet anlamına geliyor. Ama bizim insanımıza hizmet etmek görevimiz ve almış olduğumuz vazifemizin gereği olarak görmüş olduğumuz içinde bununla ilgili hizmetimize inşallah devam edeceğiz. Şu anda ilk yıl belli aksamalar oldu ancak vatandaşlarımız artık alıştılar” şeklinde konuştu.

 

“KÖYLERİMİZDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZLA ŞEHİR MERKEZİNDE YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZ ARASINDA BİR FARK YOK”

Köyleri de şehir merkezinin yaşam kalitesi seviyesine getirdiklerini vurgulayan Kutlu, “İnanın çevre köylerimize baktığımız da şu anda içeme suyu bitti. Kanalizasyonu tamamlandı, asfaltı bitti. Çöp toplama ile ilgili sorunu da bitirdik. Doğal güzelleştirme anlamında göleti de yaptık. Köylerimizde yaşayan vatandaşlarımızla şehir merkezindeki yaşayan vatandaşlarımız arasında yaşam kalitesindeki anlamında çok fazla bir fark yok. Aslında üstün tarafları, meziyetleri olan tarafları var. Biz çöp toplama faaliyetine önümüzdeki yıl da devam edeceğiz” dedi.

 

“GÖREVE GELDİĞİMİZDE 25 OLAN GÖLET SAYISI 150’YE ÇIKTI”

İlk göreve geldiklerinde Bolu’da 25 gölet bulunduğunu ve bugün bu rakamı 150’ye çıkarttıklarını hatırlatan Mücahit Kutlu, “Göletlerle ilgili de biz göreve geldiğimiz zaman Bolu ilimizde 25 tane göletimiz vardı. Şu anda 150 göletimiz var. Bunun içinde bir de 2 tane devasa göletimiz var. Birisi merkez ilçedeki Sarılan, diğeri Seben Taşlıyayla göletimiz. Dolayısı ile rakamlara baktığımız zamanda Seben Taşlıyayla göletimiz hala biz yatırıma devam ediyoruz. Şu an itibari ile toplam harcanan miktar 3,5 trilyonu aştı. Sarıalan’daki göletimiz da yaklaşık 1 milyonun üzerinde bir rakama mâl oldu. Teslim alacağız bu hafta içerisinde. Dolayısı ile her iki göletimizde Bolu içme suyu konusunda bir sıkıntıya düşerse önümüzdeki dönemlerde içeme suyu problemini çözecek. Sulama anlamında Bolu Merkezde ve Seben’de büyük problemi ortadan kaldıracak. Hatta hatta her ikisinde de hidroelektrik santrali kurulmak sureti ile kendi kendine yatırım yapılabilme özelliğini de kavuşmuş olacak” şeklinde konuştu.

 

“TAŞLIYAYLA GÖLETİNE BİZİM DIŞIMIZDA HERKES SAHİP ÇIKIYOR”

Kutlu konuyla ilgili şunları söyledi; “Göletlerimizin tek bir alana hizmet eden bir yapısı yok. Farklı alanlarda bir yapı meydana getiriyor. Bugün Seben Taşlıyala’daki o göletimiz Seben ilçemizin çehresini değiştiriyor. Gerek sulama anlamında, gerek içme suyu anlamında, gerek Seben ilçemizin içme suyu anlamında, gerek köylerimizin içme suyu anlamında. Dolayısı ile Seben’i Bolu’nun Çukurovası olarak biliyoruz. Her türlü sebze, meyve ihtiyacımızı Bolu merkeze oradan alıyoruz veya oradan gidermeye çalışıyoruz. Bir ilçemizi topyekun olarak kalkındırmasını hedefledik. Şimdi Seben Taşlıyayla göletine de bizim dışımızda herkes sahip çıkıyor. Ama ben bir şey söyleyeyim; oranın esas sahibi il genel meclisimizin değerli üyeleridir. Neden; çünkü Özel İdaremizdeki arkadaşlarımız projelendirmiştir. Ama yatırım programına alan, onu bütçeleştiren ve bu yatırımın gerekli olduğuna inanarak bu iş başlasın diye irade gösteren İl Genel Meclisimizin değerli üyeleridir.”

 

“CHP VE MHP’NİN ŞANSI YOK”

Aday adaylık süreci ile ilgili öncelikle ‘aday kim olursa olsun, seçimi AK Parti kazanacak’ ifadesini kullanan Mücahit Kutlu, Belediyeciliğin AK Parti’nin işi olduğunu söyledi ve ekledi, “CHP ve MHP’nin şansı yok.” Kutlu şunları söyledi; “Ak Parti belediyecilikten gelmiş bir parti. Ak Parti belediyeciliği çok iyi biliyor ve tabiri caizse belediyeciliğin kitabını yazan bir parti. Bundan dolayı da bu işin ustası AK Parti ve bu işin ustası Ak Parti’nin içerisinde çalışan, yetişen, bilgisi, becerisini tecrübesini, liyakatini, eğitimini ortaya koyan insanlar ancak bu işi becerebilir, başarabilir. Çünkü bunun geçmişte de birçok örnekleri olmuştu hatırlarsanız. Şu 10 yıllık sürece de baktığımız zaman da Ak Partili bir belediye bütün Türkiye satında da nasıl bir belediyecilik anlayışı ile milletimize hizmet etme noktasında nasıl bir gayret, nasıl bir çaba ortaya koyuyor ise bunu ancak bir başka AK Partili belediye başkan adayı veya bir belediyesi yapabilir. Aksi takdir de AK Parti kendi içerisinde bu belediyecilik anlamındaki bu çalışmaları zaten yerleştirmiş durunda ve insan odaklı ve insana hizmet odaklı bir hizmet anlayışını ve prensibini özümsemiş durumda. Bunun içinde bu çalışmaların tamamlı aslında yerel seçimlerle birlikte, yerel seçimlerde yansıyan bu çalışmaların tamamı yerelden geçiyor. Yani belediyecilik, il özel idaresi seçimleri ile birlikte almış olduğu vatandaşımızdan teveccüh ve güçle birlikte birleşerek bu seçimlerdeki AK Parti’nin başarısını ortaya koyuyor.”

 

“ZATEN SAHADAYIZ”   

Mehtap Özcan Mısırlıoğlu’nun seçim çalışmalarına erken başlamasını değerlendiren Kutlu, “Bizler zaten halkımıza hizmet veriyoruz, halkımızla birlikteyiz, halkımız için çalışıyoruz” dedi. Kutlu, “Bizde 4 tane belediye başkan aday adayımız var. Belediye başkan adaylarının tanıtımları süresincede partimizle ilgili olan bu çalışmaları bizlerde yürüttük. Tam olarak sahaya inmemiş olabiliriz adayımız belirlenmediği için. Ancak biz görevlerimizin zaten başındayız. Belediye başkanımız AK Partili olarak görevinin başında. Bizler özel idarede il genel meclisi üyeleri olarak görevimizin başındayız. Zaten milletimize hizmet etme noktasında çalışıyoruz. Bizim hizmetle ilgili bir problemimiz yok. Vatandaşımızla beraberiz zaten. Zaten sahadayız. Sahanın dışına çıkma durumumuz söz konusu değil. Dolayısı ile sahanın içinde bir insan olarak milletimizle sürekli birlikteliğini yaşayan ve sürdüren bir insan olarak biz zaten insanımızla birlikteyiz. Biz zaten seçim çalışmalarımızı sadece seçim çalışmalarına endeksleyen bir yapıda anlayışımız söz konusu değil. Böyle bir anlayışımız yok. Biz seçim çalışmalarımıza 2009’da nasıl başladıysak, nasıl bitirdiysek, o gün kazandıysak, ertesi gün bizim için yeni bir seçim çalışması kendi aramızda başlamış demektir. Bu hüviyetle, bu inançla, bu azimle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah bundan sonraki süreç içerisinde de artarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.

 

“MİLLETİMİZ YİNE AK PARTİ’Yİ TERCİH EDECEKTİR”

Mehtap Özcan Mısırlıoğlu gibi MHP’den adaylığını açıklaması beklenen Hüseyin İka’ya da şans tanımayan Mücahit Kutlu, “Milletimize  hizmet etme noktasında böyle bir talebi varsa kendisine hayırlı uğurlu olsun derim. Ama seçmenin galibi yine AK Partili bir belediye başkan adayı olacak. Netice itibari ile milletlimizle birlik ve beraberlik içerisinde olan, milletimizle aynı düşünceyi aynı ruhu savunan Ak Partili bir belediye başkanı, Ak Partili Belediye Meclis Üyeleri ve Ak Partili İl Genel Meclis Üyeleridir. Aynı ruhu taşıması hesabiyle de inşallah milletimiz almış olduğu emaneti ve liyakati hakkı ile yerine getirdiğinden dolayı da inşallah milletimiz teveccühünü göstermek sureti ile inşallah yine kendisine hizmet noktasında AK Parti’yi tercih edecektir. Dolayısı ile de milletimize hizmet etme noktasında bizlerde almış olduğumuz emaneti şu ana kadar hakkı ile yerine getirdik, bunun gururu içerisindeyiz. İnşallah bundan sonraki süreçte de aynı inançla, aynı azimle yine görevimizi hakkı ile yerine getirmek için çaba sarf ederiz” dedi.

 

“BİZ SADECE BEN DEĞİL, BİZ DİYEN BİR HİZMET ANLAYIŞINI ORTAYA KOYMAYI HEDEFLİYORUZ”

Mücahit Kutlu konuşmasına şöyle devam etti; “Burada aslında şöyle bir durum söz konusu; Bolu insanını ben siyaset üstü görmek sureti ile tarafsız hizmet etmek için böyle bir anlayışla hizmet etmek istiyorum. Yani siyaset üstü ve tarafsız bir hizmet anlayışını ortaya koyarak insanımıza hizmet etmeye gayret göstereceğiz. Ben sadece tek başıma Bolu belediye başkanı olarak değil, hizmet anlayışı en üst seviyede olan ekiplerle bu yolda olacağım. Ekip arkadaşlarımızla, her bir arkadaşımız, belediye meclisine veya teşkilatımızın her bir müntesibi bu yolda bizimle birlikte yürüyecek ve bu yolda bizimle beraber olacak. Dolayısı ile bu ekibin içerisine tüm Bolu halkımızda, vatandaşlarımızda dahil olacak. Çünkü biz sadece ben değil, biz diyen bir hizmet anlayışını ortaya koymayı hedefliyoruz. Belediyemizin kapıları ayrım yapmaksızın tüm insanlarımıza açık olacak. İnsanlarımızın kimliğine bakılmaksızın insanımız bizim için değerlidir. Dolayısı ile insanımıza bizim hizmet etmekte görevimizdir. Bu bilinçle insanımıza yaklaşacağız. Tabi size belki söylediğim şeyler çok klişe gelebilir, herkes bunları söylüyor olabilir. Ama biz 2004 yılından beri yapmış olduğumuz görevlerde göstermiş olduğumuz başarı ve liyakatle zaten örneği gösterdik. Bundan sonraki çizgimizde de bir değişiklik olmadan aynı şekilde arttırarak devam ettirerek süreci hızlandıracağız ve vatandaşımızın hizmet kalitesini yükselteceğiz.”

 

“ŞEFFAF BİR YÖNETİM ANLAYIŞIMIZ, ŞEFFAF BİR İDARECİLİK ANLAYIŞIMIZ OLACAK”

Yönetim anlayışı olarak şeffaflığa büyük önem verdiğini açıklayan Kutlu, “Yönetim anlayışımızın en önemli mihenk taşlarından bir tanesi şeffaflık ilkesi. Şeffaf bir yönetim anlayışımız, şeffaf bir idarecilik anlayışımız olacak. Buradaki belediye hizmetlerinin tamamının da vatandaşlarımıza bilgilendirme ve vatandaşlarımızın öneri ve görüşlerini en ince detayına kadar çok dikkatli bir şekilde değerlendirilecek. Buradaki ana şablonu aslında çiziyoruz; biz vatandaşımızla birlikte belediyemizi hem yönetmek, hem onların kendi inisiyatifini ele almasını sağlayarak idareyi ve hak ettiği hizmeti beraberce vermek” dedi.

 

“BİRÇOK PROJEMİZ VAR”

Kafasındaki projeler hakkında bilgi vermenin erken olacağını belirten Kutlu, “Birçok anlamda da projelerimizde var. Ama şunu söyleyebilirim; biz burada belediye başkanı adaylığımız inşallah kesinleştiği zaman o projeleri sizlerle daha detaylı bir şekilde çok ucu açık bir şekilde inşallah konuşacağız. Ana mihenk taşımız insana hizmet düsturu ile cenabı hakkın rızasını kazanmaktır. Biz insanımızı bizden, insanımızda bizi kendisinden gören bir anlayışla hizmet etmeyi istiyoruz” dedi.


Editör: E. Candan