BELEDİYEDEN TAŞERON İŞÇİLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMA VAR

Bolu Belediyesi, taşeron firma işçilerinin protestoları ve çıkan olaylarla ilgili açıklama yaptı:

BELEDİYEDEN TAŞERON İŞÇİLER İLE İLGİLİ AÇIKLAMA VAR
12.04.2013 - 00:06

 

Bolu Belediyesi, taşeron firma işçilerinin protestoları ve çıkan olaylarla ilgili açıklama yaptı:

“Belediyemizin, işleyiş ve olaylarla doğrudan ve dolaylı hiçbir ilgisi yoktur!”

Taşeron firmada çalışan işçilerin mağduriyetlerinin tamamen müteahhitlik firması ile ilgisi olduğu belirtilen açıklamada, “ Taşeron çalıştırma sisteminde işten çıkarmalar, tamamen ilgili firmanın inisiyatifine bağlıdır” denildi.

Bolu Belediyesi, kaldırım çalışmalarını üstlenen müteahhit firmanın işten çıkarılmalarıyla ilgili protesto ve ortaya çıkan olaylarla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Belediyemizin, müteahhitlik firmasının istihdam politikası ve çıkan olaylarla doğrudan ve dolaylı hiçbir ilgisi yoktur” denildi.

Taşeron firmada çalışan işçilerin mağduriyetlerinin tamamen müteahhitlik firması ile ilgisi olduğu belirtilen açıklamada, “Taşeron çalıştırma sisteminde işten çıkarmaların, tamamen ilgili firmanın inisiyatifine bağlı” olduğu hatırlatıldı.

Bolu Belediyesi tarafından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

Bolu Belediyesi, her belediyenin uyguladığı gibi bazı hizmet işlerinimüteahhitlik firmalarınayaptırmaktadır. Özellikle şehir içi düzenlemelerdeki büyük yatırımlarda uygulanan bu sistem sonucu, firma içi uygulamalar tamamen, firmaların yönetimleriyle alakalı olarak gelişmekte, işe alımlar ve işten çıkarmalarla ilgili tüm istihdam politikaları aynı şekilde firmanın kararları doğrultusunda oluşmaktadır.

Bolu’nun cadde ve kaldırım çalışmaları da bu yöntemle yürütülmektedir.  Bu işi yürüten ilgili müteahhit firmanın aldığı bir kararla bazı işçileri işten çıkarma kararı hem protestolara hem de olaylara neden olmuştur. Bu süreçte işten çıkarılan işçiler belediyeden yardım istemek amacıyla bazı belediye yetkilileri ile görüşmüşler, yetkililerimiz de mağdur olmamaları için ellerinden geleni yapacağını ifade etmiştir.

Bu süreçte meydana gelen olaylarla ilgili üzüntü duyduğumuzu ifade ederken, cadde ve kaldırım düzenlemelerinde işi üstlenen firmaların istihdam politikası başta olmak üzere tüm firma içi politikalara ‘karar verme ve uygulama’ yetkileri olduğunu, bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Tüm bu gerçeklerle, taşeron çalıştırma sisteminde işten çıkarmalar, tamamen ilgili firmanın inisiyatifine bağlıdır ve Belediyemizin müteahhitlik firmasının istihdam politikası ve çıkan olaylarla doğrudan, dolaylı hiçbir ilgisi yoktur! Bolu Belediyesi üstlenici firmaya ödemelerini yaptığı için taşeron işçilerin alacakları konusunda muhatap değildir."  

 

 

 


Editör: E. Candan