SAHİPSİZ HAYVANLARA SAHİP ÇIKIYORLAR

Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri sahipsiz hayvanlar konusundaki çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürürken, yakalama sırasında hayvana en az zarar veren yöntemler uygulanıyor

SAHİPSİZ HAYVANLARA SAHİP ÇIKIYORLAR
15.01.2013 - 14:22

 

   Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri sahipsiz hayvanlar konusundaki çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürürken,  yakalama sırasında hayvana en az zarar veren yöntemler uygulanıyor
    Bolu Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Hayvan Barınağı’na bağlı çalışan ekipler tarafından 2012 yılı içerisinde toplamda 800 başıboş hayvan toplandı. Bunlardan 250 adeti sahiplendirildi. Halen 510 adet sahipsiz hayvan barınakta misafir ediliyor.
    “Barınağa getirilen 350 adet köpeğe çeşitli tedaviler uygulandı”
    Doğadan yakalanıp barınağa getirilen köpeklere çeşitli tedaviler uyguladıklarını belirten Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, bu kapsamda 2012 yılı boyunca barınağa getirilen 500 hayvanın kısırlaştırıldığını, 2 bin 106 adetine de aşılama yapıldığını kaydetti. Yine 350 adet köpeğe veteriner hekim tarafından çeşitli tedaviler uygulandığını anlatan yetkililer,  halen barınakta 510 yetişkin köpek bulunduğunu açıkladı. 5199 sayılı yasanın 6. maddesinde sahipsiz hayvanların toplanıp kısırlaştırıldıktan ve aşılandıktan sonra öncelikle alındıkları bölgeye bırakılabileceği hükmü olduğunu hatırlatan yetkililer, buna karşılık çevreye rahatsızlık vermemek için hayvanların doğaya salınmak yerine bakımlarının barınakta yapıldığına dikkat çekiyor. 
    “Yakalamada anestezik yöntem uygulanmakta”
    Doğada başıboş sahipsiz köpekleri yakalarken hayvana en az zarar veren yöntemi uyguladıklarını belirten yetkililer,  “ Yakalama sırasında hayvana en az zarar veren yöntem uygulaması olan üflemeli aparat ile anestezik yöntem uygulamasıdır. Bu nedenle belediyemiz bu yöntemi kullanmaktadır. Yakalamada anestezik madde uygulaması da teknik elemanlarımız nezaretinde yapılmaktadır”  ifadelerini kullandılar. 
    Haber Fırat Öztekin 

Editör: E. Candan