AİBÜNİN YABANCI KONUKLARI VARDI

Berlin Teknik Üniversitesi’nden Dr.Tadeusz Sienkiewicz Gıda Mühendisliği öğrencilerine, “Süt Kimyası”, “Sütte Kalite Kontrolü” ve “Peynir Altı Suyunun Kullanım Olanakları” konularını anlattı.

AİBÜNİN YABANCI KONUKLARI VARDI
8.10.2012 - 13:46

 

Berlin Teknik Üniversitesi’nden Dr. Tadeusz Sienkiewicz, Gıda Mühendisliği öğrencilerine, “Süt Kimyası”, “Sütte Kalite Kontrolü” ve “Peynir Altı Suyunun Kullanım Olanakları” konularını anlattı.

Berlin Teknik Üniversitesi emekli öğretim üyesi Dr. Tadeusz Sienkiewicz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü 4. Sınıf öğrencilerine “Peynir Altı Suyunun Kullanım Olanakları” konulu bir seminer verdi.

AİBÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nce fakültenin konferans salonunda düzenlenen semineri, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Zorba ve Bolca Hindi Yönetim Kurulu Başkanı ŞerafettinErbayram birlikte takip etti.

AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, seminer öncesi yaptığı kısa konuşmada, peynir altı suyunun kullanılmasının önemine dikkati çekerek, ABD’de birçok firmanın peynir altı suyu proteinlerini konsantre ederek, bunların tozunu elde ederek ya da içecek şeklinde sattıklarını anlattı. Peynir altı suyunun özellikle sporcular için çok önemli bir ürün olduğunu belirten Prof. Dr. Coşkun, dünyada sanayi şeklini almış bu ürünün ülkemizdeki mandıralarda ise kullanılmadan döküldüğünü söyledi.

Konuşmanın ardından Dr. Tadeusz Sienkiewicz, “Peynir Altı Suyunun Kullanım Olanakları” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Dr. Sienkiewicz’in Almanca yaptığı sunumu, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Gençer çevirdi. Sunum sırasında, Dr. Sienkiewicz ve Prof. Dr. Coşkun,  öğrencilerden gelen soruları yanıtladı.

Seminerin sonunda Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Dr. Tadeusz Sienkiewicz’e üzerinde üniversitemizin logosunun olduğu çini bir tabak hediye etti.

Dr. Tadeusz SienkiewiczAİBÜ’de “Süt Kimyası” ve “Sütte Kalite Kontrolü” konularında da öğrencilere seminer verdi.  

 


Editör: E. Candan