SEMERCİOĞLU BLOOMBERG HT’YE KONUŞTU

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, Bloomberg HT televizyonunda yayınlanmakta olan Ekonomi Kuşağı programının İlimizi konu edeceği bölümü için gerçekleştirilen çekimler kapsamında, Bolu’nun son yatırım teşvikleri sonrası durumunu ve beklentilerini değerlendirdi.

SEMERCİOĞLU BLOOMBERG HT’YE KONUŞTU
26.07.2012 - 14:34

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emin Semercioğlu, Bloomberg HT televizyonunda yayınlanmakta olan Ekonomi Kuşağı programının İlimizi konu edeceği bölümü için gerçekleştirilen çekimler kapsamında, Bolu’nun son yatırım teşvikleri sonrası durumunu ve beklentilerini değerlendirdi.

Arzu Maliki’nin sorularını yanıtlayan Emin Semercioğlu, yatırım teşvikleri konusunda eski uygulamalardan beri süregelen bazı üzüntülerinin olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bolu’nun gelişmesi, bundan sonra ikinci bölgeden dolayı değil de Bolu’yu fırsat olarak düşünen yatırımcıların yapacakları yatırımlarından dolayı olabilir. Çünkü Bolu Ankara ve İstanbul arasında son derece elverişli bir noktada. Deniz ve kıyı turizmi dışındaki altı kategoride turizm zenginliği var. Ben Bolu’nun bundan sonra turizm alanında daha fazla gündeme gelmesini istiyorum.”

İlin en önemli sektörünün kanatlı hayvancılık sektörü olduğunu hatırlatan Emin Semercioğlu, sektörün Türkiye üretiminin % 30’unu sağladığını ve kendi içinde son derece gelişmiş bir sektör olduğunu vurgulayarak Bolu’da daha ziyade gelişmemiş sektörlerin desteğe ihtiyacı olduğunu bildirdi. Bunun için de OSB’lerden başlanması gerektiğini söyleyen Emin Semercioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle Organize Sanayi Bölgelerimizi tamamlamamız lazım. Boş alanlarımız var. Bilhassa yeni ilave OSB’miz, Gerede’deki OSB’miz yatırımcılarını bekliyor. Teşvikten en çok zarar gören, bu ilçelerimizin OSB’leri oluyor. İlçelerimiz sosyo-ekonomik yönden gelişmemiş olduğu için oradaki insanlar mağdur durumda. Buralar gelişmiş olsa, bu insanlara yansıyacak. Ama şimdi ilçelerimizden göç var. Ben teşvikten en çok zarar görenin ilçelerimiz olduğunu düşünüyorum. Bolu güzel ve yatırım için elverişli bir yer. Bence yatırımcıların Bolu’yu düşünmesi lazım. Çünkü her zaman teşvik olmaz. Teşvik haricindeki faktörler de var. En önemli faktörümüz, bizim iki metropol arasında yer alan bir il olmamız. Biz sabırlıyız, bekliyoruz. Bilhassa mobilya sanayi yatırıma elverişli. Yanında, Bolu’da lider bir firma var ve bütün yardımcı sanayileri Bolu’da. Gerçekten büyük bir sektör. Ama bilhassa turizmin üzerinde durulması lazım. Çünkü sağlık ve termal turizmi alanında Karacasu’nun marka olması lazım. Oraya yeni yatırımcılar bekliyoruz. Bolu ayrıca, İstanbul ve Ankara’nın ortasında çok güzel bir toplantı-kongre turizmi merkezi olabilir. Bunun için de yatak sayımızı artıracak otellere, özellikle marka otellere ihtiyacımız var. Bunlar az miktarda ama Bolu’yu süsleyecek yatırımlar. Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgeleri arasına girme konusunda bir çalışma yapmamız lazım. Bunu da yaparsak, yatırımlara da güzel teşvikler olur.”

Bolu’nun bir üniversite şehri olduğunu ifade eden Başkan Emin Semercioğlu, merhum İzzet Baysal’ın Vakfı aracılığıyla yaptığı yatırımların 330 milyon TL’ye ulaştığını dile getirdi. Emin Semercioğlu, “Üniversitemizin adında, İzzet Baysal’ın yanında bir de Abant markası var. Üniversitemizin konumu çok güzel, iyi bir şekilde de gelişiyor. Bundan da mutluyuz” dedi. TSO Başkanı Emin Semercioğlu’dan sonra Atılım Orman Ürünleri Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Uzun, Bolca Hindi Genel Koordinatörü Şerafettin Erbayram ve Bolu Genç İşadamları Derneği Başkanı Fatih Yazıcı ile de yatırım teşvikleri ve sektörlerdeki mevcut durum hakkında röportajların yapıldığı program, 30 Temmuz 2012 Pazartesi günü saat 13.30’da ekranlara gelecek.


Editör: E. Candan