Gerede depreminin 80’inci yıldönümü!

80 yıl önce bugün, Bolu’nun Gerede ilçesi 7,3 şiddetinde sallandı.1944 yılında meydana gelen Gerede Depremi’nde resmi kaynaklara göre 3 bin 959 kişi yaşamını yitirmişti.

Gerede depreminin 80’inci yıldönümü!
2.02.2024 - 12:37
Kaynak: Haber Merkezi

1 Şubat 21944 tarihinde meydana gelen 7.3 şiddetindeki deprem; Çerkeş, Mengen, Gerede ve Bolu'da büyük yıkıma sebep olmuş, 37 saniye süren yıkıcı sarsıntıda 3 bin 959 kişi yaşamını yitirmişti.

Bolu - Gerede depremi olarak arşivlere geçen ve hafızalara kazınan depremde ayrıca 20 bin 865 bina da hasar almıştı.

Gerede Depremi, o dönemdeki büyük acıları ve yıkımıyla hafızalarda derin izler bıraktı.

Gerede-Çerkeş depremi, Türkiye’nin ve özellikle Bolu’nun jeolojik konum itibarıyla deprem tehlikesi en yüksek illerden biri olduğunu bir kez daha kanıtlar nitelikte olarak öne çıkıyor.

Ayrıca, büyük depremin yaşandığı sırada uyanık olan Geredelilerin deprem olmadan biraz önce havada şiddetli bir ışık hüzmesi meydana geldiğini ve ardından alttan yukarıya doğru şiddetli bir sarsıntının geldiğini, sonrasında ise oldukça şiddetli bir uğultu sesi ile duyduklarını belirtiyor.


Editör: S. Duygu Demirel

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız