Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dijital seferberlik açıklaması

'Forum Metaverse' etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin potansiyelinin kendi Silikon Vadisi'ni oluşturacak düzeyde olduğunu söyledi. Erdoğan, ''Önümüzdeki dönemi bir dijital seferberlik dönemi olarak ilan ediyorum'' dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dijital seferberlik açıklaması
21.03.2022 - 15:42
Kaynak: Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan , ATO Congresium'da "Forum Meteverse" etkinliğinde konuştu.

"DİJİTAL HUKUK DÜZENİ KURULMALI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkelerin tamamının uzlaşmayla kabul edip, arkasında duracağı bir dijital hukuk düzeni kurulmadan sorunların çözümünün mümkün olmadığını söyledi.

Erdoğan, "Kartel haline gelen sosyal medya platformlarının hukuki ve ahlaki sınır tanımayan tasarrufları bile bu alanda yolumuzu çizmek gerektiğinin somut ifadesidir" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''5 nesilde dünyanın yaşadığı değişim çok büyük. Metaverse ve benzerleri belki torunlarımızı da aşıp, onların çocuklarının hayat biçimlerinin bir parçası olacak. Dünya dijital teknolojiler üzerinde inşa edilen yeni döneme doğru gidiyor. Kartel haline gelen sosyal medya platformlarının hukuki ve ahlaki sınır tanımayan tasarrufları bile bu alanda yolumuzu çizmek gerektiğinin somut ifadesidir.

''ARTIK YAZILIMLARINI HAZIRLAYAN, BALİSTİK ARAÇLARINI TASARLAYAN BİR TÜRKİYE VAR''

Ülkelerin tamamının uzlaşmayla kabul edip, arkasında duracağı bir dijital hukuk düzeni kurulmadan sorunların çözümü mümkün değildir. Artık uzaydaki yerini daha güçlü şekilde almak için kendi uydusunu yapan, yazılımlarını hazırlayan, balistik araçlarını tasarlayan bir Türkiye  var.

''ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMİ BİR DİJİTAL SEFERBERLİK DÖNEMİ OLARAK İLAN EDİYORUM''

Küresel teröristlere bakılarak yapılan 'Türkiye'nin teknolojide öne çıkma şansının kalmadığı' iddiası bu ülkenin gençlerine hakarettir. İHA'larınızı, SİHA'larınızı, Akıncılarınızı eğer yapamıyorsanız, her an köle olmayla karşı karşıyasınız. Önümüzdeki dönemi bir dijital seferberlik dönemi olarak ilan ediyorum. Ülkemizin potansiyeli kendi Silikon Vadisi'ni oluşturacak düzeydedir.''


Editör: Y. Sıla Ceylan