• 15.12.2021 13:53
  • (21)

Biyomedikal teşhis, tedavi, tıbbi araştırma ve laboratuvar cihazlarının tasarımı, üretimi, kalibrasyonu, bakım ve onarımından sorumlu bir teknoloji dalıdır.

Öncelikle Merhaba diyerek başlamak istiyorum.

Fırat Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi bölümünden 2009 yılında mezun oldum.

Mezun olduktan sonra birkaç firmada biyomedikal uzmanı olarak ve yönetici pozisyonunda görev aldım.

Bugün sizlerle mesleğim olan biyomedikal sektörü ile ilgili ön bir bilgi vereceğim.

Bugünden sonra ise benim yaklaşık 12 yıl önce tanışmış olup hala içerisinde bulunduğum biyomedikal dünyasına bir de sizinle birlikte adım atarak biyomedikali daha yakından tanımanız için edinmiş olduğum tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

Biyomedikal denildiğinde birçoğunuzun kafasında tam olarak ne olduğunun şekillenmediğini biliyorum.

Medikali anladık fakat başında “biyo” olunca tam olarak ne oluyor ? dediğinizi duyar gibiyim.  

Biyomedikal teşhis, tedavi, tıbbi araştırma ve laboratuvar cihazlarının tasarımı, üretimi, kalibrasyonu, bakım ve onarımından sorumlu bir teknoloji dalıdır.

Sivri uçlu aletlerin kızdırılmak suretiyle koter olarak kullanıldığı M.Ö dönemden günümüze baktığımızda , bugünümüzün teknolojinin gelişmesi ile birlikte geleneksel tanı ve tedavi yöntemlerinde kullanılan araç ve gereçlerin yerini son teknoloji cihazların aldığı görülmektedir.

Bu durum ise tıbbi teknoloji ihtiyaçlarının tanımlanmasında tıp dünyası ile yakın işbirliği halinde olan, hekimle ortak dili konuşabilen, biyomedikal sektörüne olan gereksinimi ortaya çıkarmaktadır.

Bir hastanın tanı ve tedavisinin en verimli şekilde sonuçlanması hizmet aksamasının yaşanmaması için cihazların periyodik olarak bakım ve kalibrasyonlarının yapılması , pasif (arızalı) kalma sürelerinin en aza indirgenmesi ile doğru orantılıdır.

İşte bu noktada üniversitelerin mühendislik fakültesi ve biyomedikal cihaz teknolojileri bölümlerinden mezun biyomedikal mühendisleri, tekniker, teknisyenler devreye girmektedir.

Bu zamana kadar edindiğim tecrübeye dayanarak şunu söyleyebilirim ki bu mesleği icra edecek olan meslektaşlarımın üretici,geliştirici, yaratıcı, çözüm üretici, dikkatli ve sorumluluk sahibi bireylerin olması büyük önem arz etmektedir.

Umarım artık biyomedikal denildiğinde az da olsa kafanızda bir şeyler şekillenmesine yardımcı olmuşumdur.

Yeniden görüşmek dileğiyle.