İndirim günlerinde alışverişte nelere dikkat etmeliyim ?

Her yıl tüketicilerin büyük ilgi gösterdiği kasım-aralık indirim dönemi başladı. E-ticaret sektörünün oldukça hareketlendiği ve internet sitelerinin yoğun kullanıldığı bu dönem, hem tüketiciler hem de şirketler için bazı riskleri barındırıyor.

İndirim günlerinde alışverişte nelere dikkat etmeliyim ?
27.11.2021 - 10:44
Haber Merkezi

Alışverişin en yoğun yaşandığı kasım-aralık indirim günleri devam ediyor. TÖDEB Başkanı Burhan Eliaçık, indirim günlerinde hem güvenli ödeme yöntemlerinin kullanılmasının hem de alışveriş için tercih edilecek internet sitelerine ilişkin kontrollerin yapılmasının olası mağduriyet ve dolandırıcılık vakalarının engellenmesine katkı sağlayacağını belirtiyor.

Her yıl tüketicilerin büyük ilgi gösterdiği kasım-aralık indirim dönemi başladı. E-ticaret sektörünün oldukça hareketlendiği ve internet sitelerinin yoğun kullanıldığı bu dönem, hem tüketiciler hem de şirketler için bazı riskleri barındırıyor.

İşletmeler açısından dijital ödeme yöntemlerine erişimi kolaylaştırarak alışveriş sürecinin hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesinde TÖDEB üyelerinin önemli rol oynadığını belirten TÖDEB Başkanı Burhan Eliaçık, “Üyelerimiz; bireyler için elektronik cüzdanla ödeme, mobil ödeme, temassız ödeme, havale gibi güvenli, hızlı ve düşük maliyetli ödeme çözümleri sunarak, alışveriş işlemlerinde kişilerin mükemmel ödeme deneyimi yaşamalarını amaçlıyor. İndirim günlerinde yapılacak alışverişlerde dolandırıcılık, sahtecilik gibi olaylarla karşılaşılma riskinin önlenebilmesi için kullanılan ödeme yöntemini sunan kuruluşların yetkilerinin Birliğimizin veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) resmi internet sitesi üzerinden kontrol edilmesi önemlidir. Üyelerimizin logo ve tasarımlarını kullanarak ödeme hizmeti kullanıcılarını dolandırma ihtimali bulunan sahte internet siteleri ile karşılaşılma riski göz önünde bulundurularak; elektronik ticaret alışverişlerinde ödeme için yönlendirilen kanalın Üyelerimize ait gerçek ödeme çözümleri olup olmadığına dikkat edilmelidir. Çünkü en ufak bir harf farklılığı dahi istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir” dedi.

Kart bilgilerini girerken dikkat
Ödeme işlemleri yapılırken kart bilgilerinin girildiği sayfanın güvenli bir sayfa olduğundan emin olunması gerektiğini söyleyen Burhan Eliaçık, “Ödemelerde 3D Secure gibi SMS ve benzeri yöntemlerle ilave kimlik doğrulaması yapan güvenli ödeme çözümlerinin tercih edilmesi faydalı olacaktır. Bununla birlikte, ödeme adımında kart bilgilerinin girilmesi akabinde gönderilen onay kodunu da içeren kısa mesaj veya elektronik posta mesajında da geçen işyeri adı ve tutar bilgisi mutlaka kontrol edilmeli ve söz konusu bilgilerin incelenmesi neticesinde satıcıya ya da satın alınmak istenen mal veya hizmetin fiyatına ilişkin bir uyumsuzluk tespit edilmesi durumunda mezkur alışveriş işlemi sonlandırılarak, onay kodu girilmemelidir” ifadelerini kullandı.

Alışveriş yapılacak internet sitesi araştırılmalı ve mümkünse müşteri hizmetlerine ulaşma süresi denenmeli
Bunların yanı sıra alışveriş yapılacak internet sitesinin iyice araştırılmasının, bilinen ve güvenilir bulunan alışveriş sitelerinin tercih edilmesinin faydalı olacağının altını çizen Eliaçık, sözlerine şöyle devam etti: “İnternet sitesinde ilgili şirketin iletişim bilgilerinin yazıp yazmadığı, gizlilik ve iade prosedürleri hakkında bilgi olup olmadığı kontrol edilmeli, internet kafeler, internetin ortak olarak kullanıldığı şifre ile korunmayan ağlar üzerinden alışveriş yapılmasından kaçınılmalıdır. Yine, alışverişlerin güncel anti-virüs yazılımlarıyla korunan cihazlardan yapılması ve alışveriş yapılacak internet sitesine gönderilen elektronik posta mesajından ya da başka bir internet sitesi üzerinden bağlanmak yerine, alışveriş yapılmak istenen internet sitesinin adresinin doğrudan internet tarayıcısına yazılması suretiyle bağlanılması da fayda sağlayacaktır. Alışveriş yapılan internet sitesinin SSL güvenlik sertifikasına sahip olup olmadığına dikkat edilmesi de faydalı görülmekte, bu husus girilen internet sitesinde adres çubuğunun sol köşesinde bulunan kilit işaretinin varlığı, girilen e-ticaret sitesinin alan adının başında ‘https' ibaresinin bulunmasının görülmesi, adres çubuğu ya da sitenin isminin yeşil renge dönmesi gibi kolay yöntemlerle kolayca incelenebilecektir.”
 


Editör: E. Candan

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Çok Okunanlar

1 saat arayla deprem

1 saat arayla deprem

  • 17.05.2022
Sebebi merak ediliyor

Sebebi merak ediliyor

  • 17.05.2022
Önce vurdu sonra kaçtı

Önce vurdu sonra kaçtı

  • 17.05.2022
Yeni proje

Yeni proje

  • 20.05.2022
Sona gelindi

Sona gelindi

  • 17.05.2022

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız