Bolu patatesi toprakla buluştu

Türkiye'nin en önemli patates üretim merkezlerinden olan Bolu’da  patates havalarında müsaade etmesiyle toprağa dikilmeye başlandı. 

Bolu patatesi toprakla buluştu
5.05.2022 - 18:15
AA

Türkiye'nin en önemli patates üretim merkezlerinden olan Bolu’da  patates havalarında müsaade etmesiyle toprağa dikilmeye başlandı. 

Adıyla, tadıyla dokusuyla gerek üreticinin gerekse tüketicinin şahı konumunda yer alan Bolu patatesi üreticilerin öncelikli tercihi olmaya devam ediyor.

Yukarı Çamlı köyü mevkiinde yapılan dikimi ziyaret eden İl Müdürü İzzet MURAT, İl Müdür Yardımcısı Hasan TAŞ ve teknik personel incelemelerde bulunurken ekim aralığı, kullanılan gübre miktarı vb. konularda üreticilerle istişare de bulundu.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat;

“Yakın zamana kadar devam eden yoğun yağışlı hava sonrası gelen güneşli havalar üreticilerimize toprak işleme ve ekim-dikim fırsatı sunmuştur. Bolu üreticisinin olmazsa olmazı konumunda yer alan patates dönem dönem değişkenlik gösterse de Bolu’nun değişmeyen ürünleri arasında yerini korumaktadır. Coğrafi işareti alınan Bolu patatesi toprak ve ikliminin verdiği katkı ile kalite ve lezzet alarak tercih edilir bir ürün haline gelerek "Bolu Patatesi" adıyla aranan bir ürün, bir marka olmuştur.

İçerisinde bulunduğumuz dönemde gerek gıda arzında yaşanan global sıkıntı gerekse de dalgalı fiyat hareketleri patatesi stratejik bir noktaya sürüklemiştir. Üreticilerimizin herşeye rağmen durmaksızın üretmeye devam etmesi mutluluk vericidir.

Üreticilerimizle koordineli hareket ederek üreticilerimizin ve ülkemizin kazanması temel amacımızdır. Bu amaç doğrultusunda çalışmalarımız devam edecektir. Üreticimizin diktiği her bir patates hasatta bol olsun, kazancı bereketli olsun.

Başta değerli Bolu çiftçilerimiz olmak üzere emeği geçenlere şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum" dedi.


Editör: E. Candan