Karsu’dan ayçiçeği uyarısı

Karsu’dan ayçiçeği uyarısı
28.02.2022 - 21:14
Güncelleme 1.03.2022 - 12:11
Haber Merkezi

Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin Türkiye'de ayçiçeği, buğday ve arpa ürünlerine ulaşımda sıkıntı yaratabileceğini söyleyen CHP Bolu il başkanı Kazım Karsu, “Bakanlık 'Bu iki ülkeye bağımlıyız ama başka ülkelerden de ithal edebiliriz' diye açıklama yaptı. 'Arzda bir sıkıntı yaşamayacağız' deniyor ama bunun garantisi yok. İthalatçı politikalardan uzak durmak gerekiyor. Sadece ithalatla yurt dışına bağımlı oluyorsunuz. Söyledikleri yerli ve milli söylemlerinin altını doldurmaları gerekiyor.” dedi.

CHP Bolu il başkanı Kazım Karsu,  Türkiye'nin buğday ve ayçiçeğinin büyük bölümünü Rusya ve Ukrayna'dan ithal ettiğini belirterek; “İthal ettiğimiz ayçiçeğinin yüzde 54'ünü Rusya'dan, yüzde 13-14'ünü Ukrayna'dan alıyoruz. Buğdayın yüzde 64-65'i Rusya'dan, yüzde 13-14'ü de Ukrayna'dan geliyor. Bu iki ülkeye yaş sebze ve meyve ihraç ediyoruz. İthalatta ve ihracatta bu ülkelere bağımlı olmamız sıkıntı yaratacak. Savaşın uzun sürmesi, oradaki toprakların ve tarım arazilerinin zedelenmesi bizim o ürünlere ulaşmamızda sıkıntı doğuracak. Dolayısıyla bu, gıda enflasyonu ve fiyat artışı olarak geri dönecek" dedi.

Türkiye’nin üretime dönme zamanının geldiğine dikkat çeken Karsu; “ Trakya, Konya civarında ayçiçeğini yetiştirebiliyoruz. Ancak ne yazık ki tarım arazilerinin ranta peşkeş çekilmesi, çiftçinin üretimden uzaklaşmasıyla her sene ay çiçeği ve buğday üretimimiz geriliyor. Her sene daha fazla ihtiyaç oluyor. Türk lirası değer kaybediyor. Ürünleri dolarla aldığımız için fiyatlar daha da artacak. Dolarla birlikte akaryakıtta da artış olacak. Bundan da en çok lojistik etkilendiği için dağıtım mekanizmasındaki zamlar da gıdaya eklenecek. O yüzden bu ülke topraklarında yetişebilen ürünleri kendimiz üretmeliyiz. Her geçen sene buğday üretimimiz azalıyor. İthalat miktarı ise artıyor. Bu zamlar ve savaşlar ülke ekonomisini etkiliyor. Yurttaşın alım gücü her geçen gün azalıyor. İstihdam ve sanayide önemli bir yere sahip olan şeker, dünyada stratejik bir ürün olarak kabul edilmektedir.  Hükümetin şeker pancarı üretimini daha da artıracak politikalara öncelik vermesi büyük bir önem arz etmektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı 10 milyon tonun üzerinde hububat stokunun olduğunu açıklayarak yeni hasat dönemine kadar sorun yaşanmayacağını ifade ediyor. Umarız öyle olur ama tüm bu yaşananlar gıda enflasyonu ve fiyat artışı olarak geri dönecektir” şeklinde konuştu.

Buğday ve şekerpancarı gibi tarımsal ürünlerin üretiminin artması için üreticiye teşvik priminin verilmesi gerektiğinin altını çizen Karsu; “ Hasat öncesinde üreticiye kaç liradan alınacağı açıklanmalı ki üreticimizde ona göre ekimini yapmalı. Buğday ithal edeceğimize bu rakamları üreticimize verirsek ve tarımsal destek primleri ile desteklersek ülkemizde büyük bir tarımsal dönüşümün önünü açabiliriz“ diye konuştu.


Editör: K. CAN