Özcan'ın erken seçim projesi boş çıktı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın milletvekillerinin istifası hakkındaki formülüne ilişkin, partisinden destek gelmedi.

Özcan'ın erken seçim  projesi boş çıktı
10.02.2022 - 12:46
Güncelleme 10.02.2022 - 13:36
Haber Merkezi

Milletvekillerinin istifa etmesiyle, erken seçime gitmenin yolunun açılabileceğini dile getiren Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’a, partisinden beklediği destek gelmedi. Ana muhalefet partisinin Grup Başkanvekili Özgür Özel, basın açıklamasında konuyla ilgili gelen soruya yanıt vererek, söz konusu formülün mümkün olmadığını dile getirdi.

Bu seçimin iktidar partisi için büyük bir imkân olduğuna dikkat çeken Özel, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Tanju Özcan’ın yapmış olduğu da 30 milletvekili ile boşalan bölgelerde ara seçim yapma formülünü doğuracak bir yöntemdir. Burada sine-i millet sözü geçmişte hep şöyle değerlendirildi, ‘muhalefet partileri istifa etsin, mecburen genel seçim olacak.’ Örneğin bütün Cumhuriyet Halk Partisi milletvekilleri istifa etse, 135 milletvekilinin boşalttığı yerde seçim yapılacak. Boşalttığınız sandalyelere yeniden talip olmadığını bir seçim orası iktidar tarafından doldurulacak ve belki iktidar, Anayasa’yı değiştirecek bir çoğunluk sağlayabilecektir. O yüzden sosyal medyada yanlış döndürülen “Muhalefet istifa ederse, erken seçim olur” doğru değildir. Muhalefetten bütün milletvekilleri de istifa etse, Anayasa’ya göre ara seçim olur ve o ara seçime istifa edenler girmeyeceği için bu iktidar partisine verilmiş büyük bir imkan olur.”


Editör: K. CAN