ÇÖLDE BİR VAHA: BURSA İSKENDER KEBAP

  • 10.03.2012 00:00

 

Bir yere yemek yemeğe gittiğinizde baktığınız kıstaslar nedir? Servis, fiyat, temizlik? Yada bunların dışındaki başka kriterler de olabilir. Mevsiminde ve taze sebze yada meyveler, kesimi uygun yapılmış yada yakalanmış et yada balık… Bunların hepsini de bir arada da istiyor olabilirsiniz…

İşte böyle bir yer var Bolu da: Bursa İskender Kebap. Sanki çölde bir vaha!

Dükkan küçük ve mütevazidir. İçeri girdiğinizde sıcaklığı hissedersiniz.

Servis elemanları temiz giyinmişlerdir ve saygıda kusur etmezler.

Ama esas olan et ve İskender de kullanılan et kalitesi: Biliyorsunuz “İSKENDER KEBAP” tescilli bir marka. Her gittiğiniz yer de size İskender Kebap ikram edebilirler ama işletmenin adının ve sunduğu yemeğin mönüde ki isminin İskender Kebap olması için ya İskender Efendi ailesinden olmanız ya da franchise(isim hakkı da diyebiliriz. Aynı Adana Kebap gibi)alarak bu işi tescil sahiplerinin belirlediği kurallar göre yapmanız gerekmektedir.

Börekçiler sokaktaki Bursa İskender Kebap, İskender Efendinin dördüncü kuşak torunlarından Yalçın ULUSOY’ a ait. Aslında Bolu’lular olarak şanslıyız ki ilimizde orijinal bir İskender Kebap’çısı var!

Konuya kısa bir ara verip bir mekan hakkındaki intiba konusunu irdelemek istiyorum: Diyelim ki bir yere gittiniz ve yemek yediniz. Yediğiniz yemeği beğendiyseniz sorun yok ama diyelimki kaliteyada fiyat uygun değil! Bir daha oraya gider misiniz?Kendi adıma konuşursam normalde gitmem. Ancak işiniz gereği bir yere giderek bir seferde fikir sahibi olmak kolay değildir. Aslında ilk seferde iyi olan bir çok şey ikinci seferde bozulabilir. Bence bir yer hakkında fikir sahibi olmak için en az iki hatta üç kere gitmek ve her seferinde aynı kaliteyi beklemek akıllıca olur.

Bunu anlatmamın sebebi hem bir yazıyı kaleme alırken zaman kaybetmenin hem de İskender Kebap’a her gittiğimde aynı kaliteyi bulduğumu belirtmenin açıklaması…

Bu güne kadar sayısını kendiminde unuttuğu kez gittiğim bu mekandan hiç mutsuz ayrılmadım. Sadece bir seferinde iskenderin ekmeğinin fazla bayat olduğundanşikayetçi olmuş konuyuda hemen yetkililere iletmiştim ki daha sonra bu sıkıntı ile hiç karşılaşmadım.

İskender deyince tabi işin aslı et ve et kalitesi. Et fiyatlarının hızla yükseldiği ve ithalatın söz konusu olduğu bir dönemde çok ucuza kaliteli kebap yemek mümkün değil. İskender Kebap’ta bu açıdan çok ucuza et yemeği beklediğiniz bir yer olmayacaktır. Ancak emsallerine göre – mesela Bursa’dakine göre- çok daha makul. Lezzet olarak ta çok tatminkar. Kuzu eti kullanılan etler marine edilip şişleniyor ve her zaman aynı lezzette sunuluyor.

Bu arada şunları da ilave edeyim. Bir kere burada -Ramazan hariç- çorba, salata pilav vs bulamazsınız. Buranın işi sadece iskender!!! Siparişiniz verdikten sonra kalabalıksa bekleme sabrını göstermeniz lazım çünkü yemek istediğiniz şey sulu tencere yemeği değil. Orijinal meşe kömürü eşliğinde -dikkatinizi çekerim tüp alevin de değil orijinalinde olması gerektiği gibi kömür ateşinde- pişerek servis ediliyor. Bu yüzden hazırlanıp gelmesi biraz zaman alıyor.

Bu beklediğiniz zamanının külfetini servis edilen iskenderin üzerinde gezdirilen tereyağı alıyor. Bundan sonrasını kelimeler anlatamıyor. Gidin ve deneyin.

Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız