Bolu Belediye'si üzerine düşeni yapmadı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ile Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) tarafından imzalanan protokol kapsamında ‘Bolu Büyük Sanayi Sitesi Projesi’nin yapım süreci devam ediyor.

Bolu Belediye'si üzerine düşeni yapmadı
19.08.2022 - 18:45
Güncelleme 19.08.2022 - 18:45
Haber Merkezi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Bolu Valiliği, Bolu Belediyesi, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ile Bolu Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (BESOB) tarafından imzalanan protokol kapsamında ‘Bolu Büyük Sanayi Sitesi Projesi’nin yapım süreci devam ediyor. TOKİ tarafından son çıkılan ihaleyi kazanan yüklenici firma, 26 Mayıs itibariyle projenin kalan kısmı için çalışmalarına başladı. AK Parti Bolu İl Başkanı Suat Güner ile AK Parti Bolu Milletvekili Arzu Aydın, şantiyeyi ziyaret ederek çalışmalara ilişkin firma yetkililerinden bilgi aldı.

“600 GÜN İÇİNDE TAMAMLANACAK”

Proje alanında yapılan inceleme ve bilgi alışverişinin ardından açıklamalarda bulunan Bolu Milletvekili Arzu Aydın, “Büyük Sanayi Sitesi Projesi’nin hem sanayi esnafımız hem de kentimiz adına tarihi nitelikte bir proje olduğunu biliyoruz. Bolu’da büyük bir heyecan uyandıran bu fikir ilk ortaya atıldığında milletvekili olan Malum Şahıs (Tanju Özcan) karşı çıkmış sanayi esnafımızı yalan yanlış bilgilerle caydırmaya çalışmıştı. Bu şahsın tüm karşı  çıkmalarına rağmen TOKİ tarafından başlatılan projede belli bir aşamaya gelinmiş ardından işin kalan kısımları için yeni bir ihale çıkılmıştı. İhaleyi kazanan firmamız ise şuan son sürat çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah 600 gün sonra burayı tamamlayarak işi teslim edecek” ifadelerini kullandı.

“MALUM ŞAHIS YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMİYOR”

Bu önemli projeye ilk başta taş koymaya çalışan Malum Şahsın, Belediye Başkanlığı döneminde de niyetinden vazgeçmediğini vurgulayan Milletvekili Aydın, “Bolu Belediyesi, Bolu Büyük Sanayi Sitesi Projesi Protokolü’ndeki yükümlülüklerini yerine getirmeyerek projenin ilerlemesine engel oluyor. Bunun üzerine TOKİ de söz konusu protokole binaen söz verilen yükümlülüklerini yerine getirmesi ve yasal süre olan 15 Ağustos’a kadar cevap vermesi gerektiği, aksi takdirde ‘Bolu Belediyesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmeyeceği’ sonucu ortaya çıkacağına ilişkin bir yazıyı Bolu Belediyesi’ne gönderiyor. Ancak Malum Şahıs bu yazıya hiçbir şekilde dönüş yapmıyor. Heykel yapmayı hizmet yapmak sanan bir zihniyetin temsilcisinden de ancak bu beklenirdi. Bu gelişmeden sonra TOKİ, Bolu Belediyesi’nin yükümlülüklerini yerine getirmediği çalışmalar için ihaleye çıkıp buraları da yapacak. Bolu Belediyesi ile ilgili de yasal süreç başlatacak. Devletimiz her işin olduğu gibi bu işin de üstesinden rahatlıkla gelir. Herkesin içi rahat olsun” şeklinde konuştu.

“VİZYONU SADECE KAVŞAK YAPMAK”

AK Parti İl Başkanı Suat Güner ise “Vizyonu sadece kavşak yapmak olan, onu da 3-5 tekrarda yapan Tanju Özcan’dan, kentimizin geleceği açısından büyük önem arz eden Bolu Büyük Sanayi Sitesi Projesi’ni anlamayı beklemek hayal olurdu. Kendine yakışanı yaparak yükümlülüklerini yerine getirmedi. Hiç kimse merak etmesin TOKİ, yeni bir ihale ile bu süreci de tamamlayarak projeyi neticelendirir. Biz hizmet üretiyoruz, onlar yalan ve laf üretiyor. Feraset sahibi milletimiz bunu görüyor” açıklamalarında bulundu.

988 ADET DÜKKAN VE 7 BÖLGEDEN OLUŞUYOR

520 dönüm üzerine kurulan proje alanında 5 tipte 988 adet dükkan bulunuyor. Oto Grubu, Tekstilci, Demirci, Elektrikçi, Mobilyacı, PVC Camcı, Gıdacı, Hırdavatçı ve Galerici olmak üzere 9 ana sektör temsilcileri ve ticari birimler ile büfeler projede yer alıyor. 856 adet imalat birimi, 59 adet galerici birimi, 52 adet ticaret birimi ve 21 adet büfe birimi ile birlikte toplamda 988 adet dükkan bulunuyor. Ayrıca proje alanında 5 bin 067 araçlık otopark alanı düzenlenmiş olup ek olarak dini tesis, itfaiye alanı, sağlık tesisleri alanı, yönetim tesisleri alanı, sosyal tesisler alanı ve spor tesisleri alanı olarak belirlenen 7 bölge de projede yer alıyor. 547 milyon lira ile ihaleyi kazanan firma 15.01.2024 tarihi itibariyle çalışmalarını tamamlayıp işi teslim etmeyi planlıyor.


Editör: K. CAN