Seben cinayetine rekor ceza

Seben ilçesinin Çeltikdere köyünde Büyüktopaç ailesinin arasında çıkan silahlı kavga sonrası 4 kişi hayatını kaybetmişti. Bu olaydan sonra tutuklanan baba ve 2 oğluna rekor ceza verildi.

Seben cinayetine rekor ceza
11.05.2022 - 09:40
Kaynak: Haber Merkezi

Olay, 2018 yılı Şubat ayında Seben ilçesi Çeltikdere köyünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Seben ilçesi Çeltikdere köyünde amca çocukları oldukları öğrenilen Ayhan ile kuzeni Zeki Büyüktopaç’ın çocukları arasında, yaşadıkları evlerin ortasındaki odunluk inşaatıyla ilgili bulunan husumet tekrar alevlenerek kavgaya dönüştü. Kavganın büyümesi üzerine olay yerine gelen Zeki Büyüktopaç, yanında bulunan tüfekle kuzeni Ayhan ile birlikte eşi Emine, oğlu Taşkın, kardeşi Zekiye Büyüktopaç’a arka arkaya ateş etti. Mermilerin isabet aldığı Ayhan, Emine, Taşkın ve Zekiye olay yerinde yaşamını kaybetti. Olaydan sonra jandarma ekipleri tarafından gözaltına alınan şüpheliler Onur Büyüktopaç, babası Zeki, kardeşi Mustafa, dedesi Hasan ve anneannesi Hatice Büyüktopaç adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgularının ardından mahkemeye çıkan 5 şüpheliden Onur, babası Zeki, kardeşi Mustafa, dedeleri Hasan Büyüktopaç tutuklanarak cezaevine gönderildi. Şüphelilerden Hatice Büyüktopaç ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bir süre tutuklu kalan dede Hasan Büyüktopaç da, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde "silahla kemik kırığı oluşacak şekilde kasten yaralama", "kasten öldürme", "birlikte eylem ve fikir birliği içinde öldürmeye teşebbüs", "silahla tehdit" ve "korku, kaygı ve panik oluşturacak şekilde silahla ateş etme, ruhsatsız silahlarla mermileri satın alma veya taşıma, bulundurma" suçlarından yargılanan Zeki Büyüktopaç 85 yıl 6 ay, oğlu Mustafa Büyüktopaç 83 yıl 6 ay, oğlu Onur Büyüktopaç 76 yıl 8 ay, Hasan Büyüktopaç 0 yıl, Mehmet Büyüktopaç 9 yıl, Metin Büyüktopaç 1 yıl 3 ay 2 gün ve anne Hatice Büyüktopaç ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Başka bir yarala olayından dolayı İstinaf Mahkemesi dava dosyasını Bolu 1. Ağır Ceza Mahkemesine geri göndererek, Hasan Büyüktopaç, Onur Büyüktopaç ile Mustafa Büyüktopaç son kez hakim karşısına çıktılar.

İstinaf Mahkemesinin verilen kararı usulen bozması üzerine Baba Zeki Büyüktopaç, oğulları Mustafa ile Onur Büyüktopaç hakkında mahkeme yeni bir karar vererek daha önceki ceza oranlarını attırdı. Baba Zeki Büyüktopaç, 2 defa müebbet, 49 yıl hapis cezasına, oğulları Mustafa Büyüktopaç ile Onur Büyüktopaç’a 2’şer kez müebbet olmak üzere 68’şer yıl ağır hapis cezası verdi. Anne Hatice Büyüktopaç ise beraat etti. Cezaların artırılmasında mağdurlarının avukatı Sinan Barut’un iddiaları büyük rol oynadı.


Editör: Y. Sıla Ceylan