ULUSLARARASI PARALEL DEVLET

  • 14.01.2014 00:00

             17 Aralık’ta yaşadığımız ve ardından da dalga dalga, ardı ardına ülke siyasetini sarsan operasyonlar yaşadık. Ülke medyasında iki cephe oluşturdu bu dalgalar. Birinci cephe, ülkede büyük yolsuzlukların olduğunu, siyasetin çürüdüğünü, siyasetin en tepesinde bulunan kişinin otoriterleştiğini, kendi başına buyruk hareket ettiğini, ülkemizi dünyanın egemen güçleriyle kavgaya sürüklediğini, böylelikle ülkemizi yalnızlaştırdığını iddia edip alternatiflerin oluşturulmasını istemekte.

            İkinci cehpe ise, milli iradeye ülke içinden ve ülke dışından planlı saldırılar olduğunu, devlet içerisinde belli merkezlerin kontrolü altında çalışan paralel bir yapılanmanın olduğunu, Tayyip Erdoğan’ın hedefe konulduğunu, Kanal İstanbul, Nükleer Santraller, Marmaray, 3. Köprü, 3. Havaalanı, Hızlı Trenler gibi büyük projelerin uluslararası güçleri rahatsız ettiğini, yapılanların arkasında bu odakların bulunduğunu ifade etmekte.

            Büyük Yolsuzluk Operasyonu olarak adlandırılan olayın ertesi günü Hürriyet, Milliyet, Radikal, Taraf, Zaman, Bugün Gazeteleri olayları hükümet aleyhinde değerlendirerekverdi. Buna karşılık Sabah, Akşam, Yeni Şafak, Akit, Türkiye, Takvim gibi Gazeteler bu olayları paralel devletin kurduğu komplo olarak değerlendirerek verdi.

            17 Aralık Operasyonunun tozları yatışmadan 26 Aralıkta ikinci ve büyük operasyon duyuldu. Kendi başına hareket eden savcı 30 kadar üst düzey iş adamı, yönetici ve siyasetçiyi gözaltına almak istedi ancak başarılı olamadı.

             Birinci operasyonun sonucu olarak üç bakan istifa etti ya da görevden alındı. Ak Partiden istifalar oldu. 10 Bakan değişikliği oldu. İkinci operasyonla iktidarı tamamen yıkmayı hedefleyen güçler gözaltıları yapamayınca emellerine de ulaşamamış oldu. Eğer ki gözaltılar yapılsaydı, hükümeti zor durumda bırakıp istifaya zorlayacaklardı. Bütün bu olanlara karşı hükümet de gerekli tedbirlerini aldı. İç hukukla (paralel yargı) hükümeti alaşağı etme imkanı ortadan kalkmış oldu.

             Peki Paralel Devlet olarak isimlendirilen yapı amaçlarından vazgeçti mi. Sonraki gelişmeler B planının devreye sokulmak istendiğini göstermekte.

             Gezi olaylarından önce başlayan ve Gezi Olaylarıyla zirve yapan bir propaganda ile dış dünyada Tayyip Erdoğan’ı itibarsızlaştırma kampanyası başlatıldı. Gezi Olaylarında CNN’in kesintisiz saatlerce olayları canlı olarak vermesi, akabinde BBC, Amerikanın Sesi, Bild, Times, Ekonomist, Der Spiegel, New York Times, Guardian, Telegraph başta olmak üzere Amerika, İngiltere ve Alman Basını bu itibarsızlaştırma kampanyasına çanak tuttular. Bu son operasyonlarda da dış basın kuruluşları Erdoğan’ı karalama kampanyasına devam etmektedirler.

             Operasyona maruz kalan kurumlardan birisi Halk Bank idi. Halk Bank aracılığı ile hükümetin uluslararası kirli işlerinin gördürüldüğü algısı oluşturuluyordu. Ardından İHH’ya ait olduğu söylenen TIR’lara Hatay’da operasyon yapıldı. Bu Tırlarla Suriye’ye silah taşındığı ima ediliyordu. Ardından Adana’da durdurulan otobüsler ve son olarak ta İHH’nın Kilis depolarına Van’dan gelen savcının yaptığı operasyon.  Buradan farklı bir okuma yapalım. Yıllar önce Saddam’ın, Kaddafi’nin ve pek çok devlet adamının maruz kaldığı itibarsızlaştırma operasyonuna Tayyip Erdoğan’da maruz kalıyordu. İç Hukuk vasıtasıyla hal edemedikleri Erdoğan’ı uluslararası hukuk sistemi ile boğmak istenmektedir. Birleşmiş Milletler gibi Dünya Bankası gibi Avrupa Birliği gibi Amerika gibi güç odaklarının, ülkesinde dikdatörce!bir yönetim uygulayan, kirli uluslararası finans ilişkilerine giren, silah kaçakçılığı yapan Erdoğan’ı uluslararası hukuk sistemi ile alaşağı etmeyi amaçlamaktadır. Bu da onlar için zor değildir. Birleşmiş Milletlerin alacağı bir ambargo kararı, Dünya Bankasının alacağı finansal bir ambargo, AB’nin alacağı ticari bir ambargo araç olarak kullanılabilir. Paralel Devletin yapamadığını, Uluslararası Paralel Devlet’e yaptırmak istemektedirler.


Yorum Yap

Yorum yazarak yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Biz Bolulular (www.bizbolulular.com) hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Nöbetçi Eczaneler

Resmi İlanlar

Mobil Uygulamalarımız

IOS UygulamamızAndroid Uygulamamız